Před deštěm i sněhem budou turisty na Šumavě chránit nové přístřešky

Kvilda - Vedení šumavského parku dokončuje stavbu turistických přístřešků. Je jich šestnáct a kromě odpočinku mají sloužit i jako dočasný úkryt před nepříznivým počasím. Zároveň musí přístřešky splňovat i jednu hlavní zásadu: co nejvěrnější podobu šumavským stavbám. Celkem stavba přístřešků rozmístěných po celé Šumavě přijde národní park na téměř tři miliony korun a turisté i běžkaři je budou moci začít využívat už v následující zimní sezoně.

Výstavbu turistických zastávek podpořilo ministerstvo životního prostředí, které na podobné projekty ve všech národních parcích vyčlenilo 150 milionů korun. Ministerstvo tak chce přispět k rozvoji návštěvnické infrastruktury v parcích i v jednotlivých obcích.

Pro přístřešky vybralo vedení parku turisticky nejatraktivnější části Šumavy, turisté se do nich budou moci schovat třeba v okolí pramenů Vltavy nebo nedaleko Stožecké kaple. V centrální části Šumavy jsou už turistické přístřešky hotové, na jihu je chce vedení parku dokončit ještě před začátkem zimní sezony.

Video Vedení šumavského parku dokončuje stavbu turistických přístřešků
video

Vedení šumavského parku dokončuje stavbu turistických přístřešků

NP Šumava chce otevřít informační centra v Praze a Bavorsku

Národní park Šumava chce v příštím roce otevřít dvě nová informační centra. Jedno bude v Praze a druhé v Bavorsku. Národní park tím chce více propagovat Šumavu i v jiných lokalitách. Od příštího roku také bude po Česku jezdit mobilní informační středisko, které má lidem nabízet další zajímavosti o Šumavě. Národní park provozuje na svém území devět informačních středisek a další tři infocentra na území jsou takzvaně partnerská. Mimo Šumavu nabízí informace lidem i ve střediscích v Českých Budějovicích a v Plzni.

Turistům nabízí šumavský národní park taky originální plyšáky: zvířata, která zde žijí

Turisté, kteří dorazí na Šumavu, mají nový koníček. Fotí po Šumavě originální plyšáky z produkce Správy NP a CHKO Šumava, kteří představují 13 druhů původních šumavských živočichů. Kvůli obrovskému zájmu se hračky od poloviny listopadu nově objeví také na e-shopu. Výtěžek z prodeje pomůže při péči o zraněná zvířata ve stanici pro handicapovaná zvířata na Klášterci.

Tetřev hlušec
Zdroj: wikipedia.cz
Autor: Richard Bartz