Pražská zoo přišla o mladou slonici, zřejmě podlehla virové nemoci

Praha – Druhý nejmladší slon chovaný v pražské zoologické zahrady uhynul. Ředitel zoo Miroslav Bobek oznámil, že zahrada přišla o samici Tonyu, která se spolu se svou matkou přistěhovala loni na jaře z Rotterdamu. Příčinou uhynutí byla zřejmě infekce.

O smrti slonice, která nakonec v Praze strávila pouze rok a půl, informoval ředitel zoo. Mladá samice podle něj nebyla v pořádku od neděle. Navzdory intenzivní léčbě dnes zkolabovala, upadla do agonie a uhynula. Zřejmě se nakazila sloním herpem. „V důsledku tohoto onemocnění, které má mimořádně rychlý průběh a je prakticky neléčitelné, umírají nejvíce slůňata a mladí sloni do sedmi let věku,“ uvedl Miroslav Bobek. Zoo ubezpečila, že na lidi se virus nepřenáší.

Do Prahy přijela Tonya loni v květnu společně s matkou Donnou. Donniným domovem původně měla být ústecká zoologická zahrada, nizozemské úřady ji ale v roce 1988 zadržely na cestě z Vietnamu, a tak na dlouhá léta skončila v Rotterdamu. Nakonec se podařilo domluvit její přesun do Česka, místo v Ústí nad Labem ale skončila v Praze – i s dcerou.

Naposled se stav pražského sloního stáda změnil v únoru. Tehdy Donna – která již z Rotterdamu odjela březí – porodila mládě Situ. Sloni žijí v Praze v novém areálu, který stál půl miliardy korun a byl otevřen na konci března. Díky tomu je neohrozila letní povodeň, jež poškodila i pavilon, kde sloni žili dříve.

Video Vyjádření ředitele zoo Miroslava Bobka
video

Vyjádření ředitele zoo Miroslava Bobka