Recept na nezaměstnanost? Veřejné práce

Vysoké Mýto - Šanci na životní změnu nabízí lidem z problémových lokalit radnice ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. Místo čekání na sociální dávky dává možnost výdělku při veřejně prospěšných pracích. Příležitosti využily už desítky nezaměstnaných. Město tím navíc ušetří miliony.

Vysokomýtská radnice se v centru města pustila do stavby parkoviště. Místo dodavatelské firmy ale dostali šanci ti, kteří si chtějí vydělat. „Některé stavby jsme nastavili tak, aby práce byli schopni dělat tito lidé,“ řekl starosta města Miloslav Soušek (SPOZ).

Radnice spolupracuje s úřadem práce. Mezi nezaměstnanými je o tyto příležitosti velký zájem. Loni se do veřejně prospěšných staveb zapojilo 35 lidí, letos to bude ještě o pět více. „Město uzavře pracovněprávní vztah s těmito občany a zaměstná je, my dotujeme téměř sto procent nákladů na mzdu,“ vysvětlil ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

Současný model zaměstnávání si pochvaluje i samotné vedení města. Práce znamená pro lidi z problémových lokalit lepší postavení v místní komunitě a hlavně motivaci. „Ostatní vidí, že mají bydlení bez problémů, že jim nevznikají dluhy. Určitě je tím mohou ovlivnit,“ míní stavební dozor Jindřich Dvořák. 

Veřejné práce navíc městu ušetří miliony oproti tomu, kdyby zakázku vyřizovala stavební firma. Podobný aktivní přístup k nezaměstnaným přebírají i další města, v Pardubickém kraji například Svitavy či Moravská Třebová.