Prodejci alkoholu s žádostmi o koncese otálí

Brno, Hodonín - Už jen dva týdny zbývají prodejcům tvrdého alkoholu na to, aby si požádali o koncesi, která jim umožní v prodeji pokračovat. Zatím se o ně ale přihlásil jen zlomek podnikatelů. Novinka je součástí změn, zavedených v reakci na takzvanou metanolovou aféru.

Jednou z cest, jak se stát po sérii otrav metanolem rozhodl zabránit dalším tragédiím i produkci nelegálního alkoholu, byl zákon o značení lihu. Norma snížila objem největšího povoleného balení a zavádí také kauce nutné pro registraci obchodníků a výrobců lihovin. O koncesi je třeba zažádat do 17. dubna. Podle informací z živnostenských úřadů na jihu Moravy ale řada obchodníků s žádostí otálí. V Brně o koncesi zatím zažádalo 1800 ze sedmi tisíc prodejců, v Hodoníně má zažádáno zhruba pětina podnikatelů.

„Mezi podnikateli se šíří fámy, že každý prodejce lihovin je distributor a musí složit kauci, což je pro něho neúnosné. Možná i tato dezinformace může být jednou z příčin, proč ti podnikatelé k nám nechodí,“ posteskl si vedoucí živnostenského odboru v Hodoníně Marek Šimek. Vyřízení formalit je až do 17. dubna pro prodejce zdarma, poté už zaplatí 500 korun.

Pokud bude prodejce nabízet více než 15procentní alkohol bez povolení, hrozí mu pokuta až milion korun.


„Každý toho má hodně a v závalu práce na to nemusel přijít,“ připustil možný důvod otálení provozovatel pohostinství František Ondruš. Část prodejců ale problémy po metanolové aféře odradily prodávat alkohol úplně. „Mně to za to nestojí, takže jsem všechno zlikvidovala už před Vánocemi, a ani jsem nepřemýšlela nad tím, že bych si nějaké licence vyřizovala,“ přiznala provozovatelka brněnského bistra Eva Lípová.

Úředníci tvrdí, že na kontroly vyrazí až na podzim, aby dali prodejcům alkoholu šanci zorientovat se v nové povinnosti.

Počet evidovaných živnotností vs. žádosti

Blansko: 800 prodejců alkoholu / 250 žádostí o povolení
Hradec Králové: 3000 prodejců / 785 žádostí
Ostrava: 10 000 prodejců / 1670 žádostí
Zlín: 2100 prodejců / 450 žádostí


Video O prodeji alkoholu hovoří provozovatelka bistra Eva Lípová
video

O prodeji alkoholu hovoří provozovatelka bistra Eva Lípová

Zákon o povinném značení lihu

  • Kvasný a konzumní líh i lihoviny budou smět nabízet jen obchodníci s koncesí.
  • Největší možné balení alkoholu bude jeden litr, pouze v případě láhví bude přípustné nejvýše třílitrové balení. Dříve bylo možné prodávat až šestilitrové balení.
  • Třílitrové láhve s alkoholem nebude možné prodávat ve výčepech a barech.
  • Za porušení zákona bude hrozit až pětimilionová pokuta nebo dvouletý zákaz činnosti.
  • Zákon snižuje nejnižší objem alkoholu, který se ještě bude muset značit kontrolní páskou, na 0,6 decilitru.
  • Pokud výrobci odeberou nejvýše 25 tisíc kusů pásek, zaplatí kauci půl milionu. Nad toto množství bude kauce pět milionů.

„Koncesovaná živnost na prodej alkoholu umožní, aby lidé, kteří nějak švindlují, byli pořádně postižitelní. Pro nás bylo zajímavé zjištění, že nelze udělit hospodskému pokutu, která by pro něj byla likvidační. Podle mě, pokud někdo nalévá mladistvým nebo nalévá z otevřené lahve alkohol, který tam nepatří, měl by dostat trest, který je likvidační,“ uvedl před časem dřívější ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) za jehož úřadování metanolová aféra propukla.

Likérky ohlídají kamery

Změny se dotkly celého lihového odvětví. „Změnily se i kontrolní pásky, takzvané kolky. Lidé si dnes mohou přes čtečku na mobilním telefonu zjistit, jestli kontrolní pásek patří k té lahvi, na kterou se v obchodě dívají,“ popsal jednu ze změn mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Nové kolky znamenají i změnu pro výrobce. Ti musí skládat kauci, která je závislá na počtu odebraných kolků. Pokud mají kontrolních pásek do 25 tisíc, musí složit půlmilionovou zálohu. Při větším počtu kolků je kauce pět milionů korun. Kontrolní pásky se na lahve lepí v prostorách, které jsou pod dohledem kamer. Jejich pomocí se mohou celníci do likérky kdykoliv online podívat, záznam se navíc 70 dní archivuje.

Nová pravidla dopadla tvrdě hlavně na malé výrobce, pro které jsou vysoké kauce a monitorovací technika velkou investicí.

Video Téma koncesí v UvR
video

Téma koncesí v UvR