Po dlouhém putování našlo Havlovo srdce domov v Litomyšli

Litomyšl - Voskové srdce, které vzniklo ze svíček uctívajících památku prezidenta Václava Havla, našlo po dvou letech putování svůj domov. Ode dneška je natrvalo umístěno ve sklepení renesančního zámku ve východočeské Litomyšli. Má tak připomínat setkání sedmi středoevropských prezidentů, jež zde před dvaceti lety inicioval právě Havel.

Dílo ze zbytků svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celé České republice vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. Pro vznik plastiky ve tvaru otevřeného srdce, do něhož jde vstoupit, se podařilo shromáždit zhruba 5 000 kilogramů svíček. Z nich bylo získáno 2 300 kilogramů vosku a 2 700 kilogramů vytříděného odpadu. Srdce dosahuje dvoumetrové výšky, váží 2 300 kilogramů a skládá se ze 115 dílů o průměrné váze 20 kilogramů.

Objekt byl poprvé vystaven na piazzetě pražského Národního divadla, následovala Litomyšl, hrad Grabštejn, brněnské Divadlo Husa na Provázku, Zlín a zámek Uherský Ostroh. Časté stěhování však umělecké dílo poznamenalo, po restaurování se je proto autoři rozhodli umístit nastálo a za definitivní místo zvolili Litomyšl. V podzemních prostorách bude srdce umístěno spolu se sousoším Olbrama Zoubka nazvaným Strážci ztvárňujícím Jana Palacha a Jana Zajíce.

Uspořádání expozice Srdce pro Václava Havla ve sklepení zámku Litomyšl navrhl architekt Josef Pleskot. Po celém obvodu samostatné místnosti, v jejímž středu bude srdce, umístil svítící verš z prologu knihy Kazatel. Na dotykové obrazovce si budou moci návštěvníci prohlédnout fotografie zachycující vznik plastiky, zhlédnout dokumentární film Viktora Portela a přečíst si text rozhovoru s autory. Ten bude také vydán knižně a návštěvníci si jej budou moci koupit. Expozici bude provozovat obecně prospěšná společnost Smetanova Litomyšl.