Dílo ze zbytků svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celé České republice vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. Pro vznik plastiky ve tvaru otevřeného srdce, do něhož jde vstoupit, se podařilo shromáždit zhruba 5 000 kilogramů svíček. Z nich bylo získáno 2 300 kilogramů vosku a 2 700 kilogramů vytříděného odpadu. Srdce dosahuje dvoumetrové výšky, váží 2 300 kilogramů a skládá se ze 115 dílů o průměrné váze 20 kilogramů.
Objekt byl poprvé vystaven na piazzetě pražského Národního divadla, následovala Litomyšl, hrad Grabštejn, brněnské Divadlo Husa na Provázku, Zlín a zámek Uherský Ostroh. Časté stěhování však umělecké dílo poznamenalo, po restaurování se je proto autoři rozhodli umístit nastálo a za definitivní místo zvolili Litomyšl. V podzemních prostorách bude srdce umístěno spolu se sousoším Olbrama Zoubka nazvaným Strážci ztvárňujícím Jana Palacha a Jana Zajíce.
Uspořádání expozice Srdce pro Václava Havla ve sklepení zámku Litomyšl navrhl architekt Josef Pleskot. Po celém obvodu samostatné místnosti, v jejímž středu bude srdce, umístil svítící verš z prologu knihy Kazatel. Na dotykové obrazovce si budou moci návštěvníci prohlédnout fotografie zachycující vznik plastiky, zhlédnout dokumentární film Viktora Portela a přečíst si text rozhovoru s autory. Ten bude také vydán knižně a návštěvníci si jej budou moci koupit. Expozici bude provozovat obecně prospěšná společnost Smetanova Litomyšl.