V Luhačovicích slavnostně vysvětili nový pramen – Violu

Luhačovice – Vincentka, Aloiska, Ottovka a nově i Viola. Dnes vysvěcený pramen v léčebném domě Praha se zařadil mezi další minerální prameny, které v lázních Luhačovice léčí různé neduhy  od potíží s dýchacími cestami až po onkologická onemocnění. Léčivý pramen Viola byl objeven před čtyřmi lety, dnes se dočkal slavnostní „kolaudace“ a vysvěcení.

„Voda je vhodná pro zevní léčení i pro pitné kůry a inhalace, a to jak pro dospělé, tak i pro děti,“ popsala ředitelka Lázeňského domu Praha Anna Kneblová. Tam bude nový pramen sloužit především. Ochutnají jej ale i turisté, kteří do lázní zavítají jen na prohlídku. Do léta by v blízkém lese měl vzniknout altán, pod kterým bude pítko s minerální vodou z Violy.

Pomohla i virgule

Hledání léčebného pramene si zadal Lázeňský dům Praha, který pro své pacienty potřeboval silnější zdroj minerální vody. „Nechali jsme si vypracovat hydrogeologickou studii a provedli jsme dva průzkumné vrty,“ uvedla Kneblová s tím, že po odbornících přišly na řadu i tradiční metody. „K určení přesného místa jsme použili i tzv. virguli, abychom věděli, kde přesně vrtat. A vyšlo to,“ dodala ředitelka.

Video No comment: Svěcení lázeňského pramene Viola
video

No comment: Svěcení lázeňského pramene Viola

No comment: Svěcení lázeňského pramene Viola

Vstup redaktorky Blanky Kovandové

Od chvíle, kdy Viola vytryskla na povrch, uběhlo tři a půl roku. Mezitím museli odborníci potvrdit léčivé účinky vody a lázeňský dům získával potřebná povolení. „Viola byla objevena v hloubce 56,5 metru, pak jsme vrt prohloubili do 70 metrů, aby byl bezpečný a zdravotně nezávadný,“ uzavřela Kneblová. Léčivá voda vyvěrá v lese nad Ottovkou, necelých 1,5 kilometru od hotelu.

Symbolem Luhačovic je Vincentka

Lázně Luhačovice spravují celkem 16 minerálních pramenů. Jejich vody jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě nejen pro vysoký obsah minerálních látek, ale také pro vynikající proplynění volným oxidem uhličitým. K pitné kúře, inhalačním procedurám a k minerálním koupelím se využívá 9 pramenů, včetně nové Violy. Nejznámějšími jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka a Pramen Dr. Šťastného, které jsou volně přístupné veřejnosti. Před Violou byl naposledy slavnostně zpřístupněn pramen Nový Jubilejní, který byl vysvěcen na podzim 2013.

Nejvíc je s Luhačovicemi spojen právě pramen Vincentka. Již v roce 1680 byl znám jako „Hlavní pramen,“ pojmenování Vincentka dostal podle hraběte Vincenta Serenyiho až koncem 18. století. Nejčastěji se používá k pitné léčbě a k inhalacím. Jako jediná z tamních pramenů se plní do lahví a vyrábějí se z ní i další výrobky.

LázeňstvíPrvními majiteli, kteří si plně uvědomili význam léčivých pramenů, byl rod Serenyiů v 17. století. Serenyiové se rozhodli využít potenciálu minerálních vod k podnikání. Hrabě Ondřej Serenyi dal na severním úpatí Malé Kamenné upravit pramen, který pronikal na povrch s hlasitým bubláním a nazýval se Bublavý, později přejmenovaný na Amandku, který dnes už na povrch nevyvěrá.

Kolem roku 1860 byl upraven další pramen, dnešní Vincentka. Zprávy o hojivé moci luhačovických vod se roznesly po okolí a u pramenů se začali objevovat první hosté. Jak zájem o prameny vzrůstal, dal tehdejší majitel luhačovického panství postavit v roce 1789 poblíž pramenů hostinec s několika pokoji pro ubytování hostů. Rozmach lázní podporovaly zprávy o úspěšném léčení a četné lékařské práce, které vysoce hodnotily blahodárnou léčivou sílu „luhačovské vody“.

Vodoléčebný ústav v LuhačovicíchKoncem 18. století stavební ruch kolem pramenů značně zesílil. Byl postaven Zámeček, Vincencův dům či kaplička Svaté Alžběty, jejíž zvon oznamoval začátek a konec léčebného dne. Kaple stojí dodnes a je nejstarší stavbou lázeňského středu. Počátek 19. století znamenal pro lázeňství v Luhačovicích zlatou éru. Ředitelem lázní se stal doktor František Veselý, který s sebou přivedl architekta Dušana Jurkoviče, který Luhačovicím vtiskl svojí nezaměnitelnou architekturou novou tvář.

Zdroj: Město Luhačovice