Obchvat má z Nové Bystřice vyhnat kamiony. Vznikla petice, která tvrdí opak

Jindřichův Hradec – Plán silničního obchvatu Nové Bystřice na Jindřichohradecku rozdělil obyvatele města na znesvářené tábory. Proti stavbě, která má z centra města vyvézt nákladní dopravu, vznikla petice, která před projektem varuje – a tvrdí pravý opak. Pohodlnější dopravní možnosti totiž prý kamiony do oblasti České Kanady naopak přitáhnou.

Video Stavba obchvatu rozdělila Novou Bystřici
video

Stavba obchvatu rozdělila Novou Bystřici

Vlnu protestů spustila paradoxně radnice. Kvůli novému územnímu plánu musela vrátit do hry dvacet let starý projekt obchvatu. Podle radnice a některých dopravců má pomoci městské dopravě; kamiony by se totiž propříště vyhnuly úzkým uličkám v centru města.

„V územním plánu jsme vytvořili koridor pro obchvat Nové Bystřice, ale to neznamená, že se bude v nejbližší době stavět,“ uvedl místostarosta Milan Garhofer. Ani zástupci kraje, kteří současnou silnici spravují, nemají k nové trase se dvěma mosty výhrady. Podle nich ale obchvat za 340 milionů korun nepatří mezi priority.

Pohodlný obchvat přivede víc kamionů, varuje petice

Papírový plán přesto vzedmul v pohraničním městě vášně. Proti obchvatu se postavila skupina Bystřičanů, kteří sbírají podpisy pod petici. Zdůrazňují, že nesouhlasný postoj není namířen ani proti radnici ani proti kraji; shodně tvrdí, že stojí proti samotnému investičnímu záměru, který se podle nich do lokality vůbec nehodí.

Argumentují tím, že pokud obchvat vznikne, přitáhne mnohem víc kamionů než dosud. Novobystřický hraniční přechod přitom není určen pro kamionovou dopravu. Obchvat se dvěma mosty se podle protestujících navíc vůbec nehodí do krajiny České Kanady; jsou přesvědčeni, že lze kamiony z města vytěsnit dopravním značením, omezit povolenou hmotnost nebo řidiče pokutovat, což je podle nich daleko jednodušší, účinnější a levnější.

Projekt ohrožuje také farmáře. Zaměstnávají 40 místních lidí, stavba je má připravit o zhruba 70 hektarů polí. „Každý hektar, o který bychom přišli, je pro nás velice významný. Velice nás to znepokojuje,“ prohlásil zástupce zemědělské společnosti Vlastimil Hanuš.

Urychlení výstavby naopak žádají lidé žijící v centru. Nelíbí se jim, že kvůli projíždějícím kamionům obtížně přecházejí hlavní ulici.