Z liberecké zoo vykouknul vzácný novozélandský papoušek

Liberec - Liberecká zoologická zahrada dosáhla velkého úspěchu; poprvé se jí vylíhla mláďata novozélandského papouška Nestor kea, a zoo se tak stala součástí nepočetné rodiny chovatelů, kteří tyto ohrožené opeřence množí.

Vzácné papoušky chovají v Liberci od roku 2008, první úspěšné vylíhnutí se ale povedlo až letos. „Loni se v evropských zoo narodilo jen 18 nestorů ve čtyřech zoo, přičemž populace v lidské péči dosahuje téměř 200 kusů,“ uvedl mluvčí zoo Ivan Langr.

Liberec má nyní tři mláďata, která se vylíhla mezi 15. až 18. dubnem v umělé líhni. „Tento způsob byl zvolen právě v zájmu zachování přirozené reprodukce populace, protože nebylo jisté, zda by sami rodiče mláďata na hnízdě odchovali,“ uvedl Langr. Mláďata jsou uměle rozkrmována speciální papouščí směsí za pomoci injekční stříkačky, a to každé tři hodiny.

Nestoři kea ve volné přírodě žijí jako endemit na jižním novozélandském ostrově, jejich počty však stále klesají. Podle nejnovějších údajů jich na ostrově přežívá už jen do 5 000 kusů. Až do roku 1970, než byly spuštěny první záchranné programy, byli papoušci ve velkém vybíjeni místními farmáři, protože se věřilo, že napadají jejich stáda ovcí. Červená kniha ohrožených zvířat (IUCN) udává, že jich farmáři zastřelili více než 150 000, a na ostrov dokonce uměle vysadili zvířecí predátory, aby jim s decimováním nestorů pomohli. V lidské péči se papoušci dožívají i 35 let.