Na krála, matičko, na krála, znělo Vlčnovem

Vlčnov (Uherskohradišťsko) – Tradiční Jízda králů v čele s jedenáctiletým Františkem Šobáňem v dívčím kroji a s růží v ústech dnes projela Vlčnovem na Uherskohradišťsku. Kvůli jízdě krále a jeho jedenáctičlenné královské družiny do obce zamířily tisíce lidí ze širokého okolí i ze zahraničí. Lidový obyčej je od roku 2011 zapsaný na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Františka Šobáňová z Vlčnova dnes ráno vypravovala už třetího vlčnovského krále. Poprvé jel v čele průvodu její syn Petr v roce 1985 a v roce 2008 převzal královské žezlo vnuk Petr. Letos se role vlčnovského krále ujal druhý vnuk František.

Přípravou na Jízdu králů rodina Šobáňových žila několik týdnů, protože musela vyrobit krepové ozdoby pro krále i jeho početnou družinu. Františka nezapomněla namašlit ani houpacího koníka, který patří nejmladšímu vnukovi Filipovi, aby získal první zkušenosti a v budoucnu možná rozšířil královské řady.

„Je to velmi zkušená rodina. Babička Šobáňová je velký znalec vlčnovských krojů a tatínek krále tancoval ve folklorním souboru, takže umí v kroji chodit i tančit. Do přípravy se zapojil také zkušený dědeček. O výsledek jsem neměl obavu,“ řekl starosta Vlčnova Jan Pijáček.

Video NO COMMENT: Jízda králů ve Vlčnově
video

NO COMMENT: Jízda králů ve Vlčnově

Po tradiční mši vyrazila královská družina právě od domu Šobáňových. Před jízdou se ale chlapci museli posilnit – nechyběly tradiční vdolečky, zákusky i víno a slivovice. S přípravou na Jízdu králů rodině podle starosty finančně pomohla obec i občanské sdružení Společnost Jízdy králů. Část peněz poskytla královská družina, která přihlížející pomocí tradiční vyvolávky „Na krála, maměnko, na krála!“ žádala o finanční dary do kasičky či boty.

Vlčnovská růže z papíru

Obec letos slaví 750 let od první písemné zmínky, Jízdu králů tak doplnily i další výjimečné akce. V místní galerii byla instalována výstava mapující dlouhou historii obce. Návštěvníci si mohli pod dohledem zkušených žen z Vlčnova také vyzkoušet vyrobit papírovou růži, kterou si král před jízdou vkládá do úst, či sledovat vyšívání na starodávném stroji. Velkému zájmu se těšilo také muzeum černých pálenic. „Zvláště pro chlapy je to vždy inspirativní zážitek,“ podotkl s úsměvem starosta.

Koně královské družiny jsou bohatě ozdobení
Zdroj: ČT24

Výjimečný rok 2014: Tři obce, tři Jízdy králů

Jízda králů je zvykem, který se udržel už jen ve čtyřech obcích. Zatímco ve Vlčnově se jezdí každoročně, v Kunovicích už je to jednou za dva roky, v Hluku jednou za tři a ve Skoronicích jen nepravidelně při významných příležitostech. Letos se v jeden rok sešly hned tři Jízdy králů – v Kunovicích a Vlčnově už je mají za sebou. Poslední příležitost prohlédnout si prastarou tradici budou mít zájemci v Hluku hned o prvním červencovém víkendu.

Video NO COMMENT: Jízda králů v Kunovicích
video

NO COMMENT: Jízda králů v Kunovicích

Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v zemi. Pochází zřejmě už z pohanských dob. Chlapci spolu soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži.