Přechod z opencard na papírové kupony by vyšel na 16 milionů

Praha - Praha vyčíslila náklady na případný přechod z karty opencard na papírové kupony na 16 milionů korun. Konkrétně by se výměna dotkla 900 000 cestujících, jak vyplývá z materiálu, který podnik zpracoval na žádost Prahy. Problematická karta opencard podle něj už Prahu stála 1,35 miliardy korun. Vedení města zatím neúspěšně řeší, jak s projektem naložit dál. Vázáno je údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti.

V současné době se Praha snaží odkoupit práva a problematický projekt provozovat sama. Vlastníkem autorských práv je přitom firma eMoneyServices (EMS), která za ně žádá 500 milionů korun. Podle města je ale takový požadavek nepřijatelný. Praha proto minulý týden oznámila, že na něj nepřistoupí. A zatím není jasné, co bude dál.

Vedení Prahy v čele s primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09) mluví o otevřeném výběrovém řízení na „nové řešení“. Zda jím bude nová karta, nebo třeba návrat k papírovým kuponům, prý zatím neví. EMS tvrdí, že pokud s Prahou nenajde shodu, mohou po 15. červnu nastat potíže, zejména s vydáváním nových karet.

Současně dopravní podnik v materiálu upozornil představitele metropole na problémy spojené s případným přechodem na papírové jízdenky. Všichni cestující budou muset navštívit výdejní místa, vyplnit potřebné dokumenty a dodat fotografie. „Předprodejní místa by patrně tento nápor nebyla schopna zvládnout,“ píše DPP. 

Další pokuta za Opencard, Praha má zaplatit milion

Antimonopolní úřad (ÚOHS) dnes navíc za projekt Opencard uložil hlavnímu městu další pokutu – za smlouvy uzavřené bez výběrového řízení s firmou Haguess má Praha zaplatit milion korun. Zástupci Prahy ale s rozhodnutím antimonopolního úřadu nesouhlasí, využijí možnost se proti pokutě odvolat.

Na podzim 2013 potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj pokutu 600 tisíc a Dopravnímu podniku hlavního města Prahy půl milionu korun. Pokuty se týkaly právě smluv s firmou Haguess uzavřených v letech 2007 až 2009. Také v tomto případě ÚOHS kritizoval použití jednacího řízení bez uveřejnění.

Pražský magistrát
Zdroj: ČTK
Autor: Martin Štěrba

Uzavřením smluv se Praha podílela na tom, čím se později omlouvala

Rafaj uvedl, že v případě smluv z roku 2012, kvůli nimž policie stíhá některé členy nynější i minulé rady včetně současného primátora Tomáše Hudečka a exprimátora Bohuslava Svobody, nebyly pro použití jednacího řízení bez uveřejnění splněny zákonné podmínky. Postup radnice mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Praha se bránila tím, že na základě dřívější licenční smlouvy nemohla zadat zakázku jiné firmě. ÚOHS tento argument neuznal. „Uzavřením původní smlouvy o dílo a akceptací nevýhodných licenčních podmínek se zadavatel sám aktivně podílel na vytváření omezení, od nichž následně odvozoval použití jednacího řízení bez uveřejnění,“ uvedl Rafaj.

Opencard už vyšla na víc než miliardu

Hlavní město zaplatilo za opencard, která slouží především jako tramvajenka, více než miliardu korun. Výhradním vlastníkem práv se stala firma Haguess (dnes eMoneyServices), se kterou uzavíralo smlouvy bývalé vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).