Znojmo mění potrubí. Je z nebezpečného olova

Znojmo - Znojemské potrubí pamatuje ještě císaře pána. Po sto letech se konečně dočká nutné rekonstrukce. Ačkoliv místní musí kličkovat v rozkopané památkové zóně, alespoň jim z kohoutku poteče zdravější voda. Část vodovodního potrubí totiž byla z olova, které může pitnou vodu kontaminovat a způsobit tak nemoci nervového systému.

„Vodovodní řad je starý sto let a některé přípojky jsou ještě olověné, což nevyhovuje současným předpisům,“ popsal hlavní důvod rekonstrukce ředitel Vodárenské akciové společnosti Zdeněk Jaroš. Rekonstrukce vodovodů přijde Znojmo na téměř 20 milionů korun.

Limity pro obsah olova v pitné vodě

Do roku 2001 - 50 mikrogramů na litr vody

Do listopadu 2013 - 25 mikrogramů na litr vody

Aktuálně - 10 mikrogramů na litr vody

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR


Nejen Znojmo se potýká se starým olověným potrubím. Také historická zástavba ve středu Brna hlásí vodovodní přípojky z olova. Ministerstvo pro místní rozvoj přitom motivuje majitele bytů a nemovitostí k jejich výměně, protože jedovatý těžký kov může kontaminovat vodu a způsobit zdravotní problémy - u dětí například poruchy učení a soustředění.

„Může to být nebezpečné pro lidi, zejména pro děti a těhotné ženy. Je známo, že olovo ovlivňuje vývoj nervového systému,“ vysvětlil toxikolog z Masarykovy univerzity Luděk Bláha. V Brně je zhruba 500 olověných vodovodních přípojek. Tento typ se nejčastěji objevuje v domech ze 30. a 40. let minulého století, které ještě neprošly rekonstrukcí.

Olověné potrubí bývá většinou ve starší zástavbě
Zdroj: ČT24

Podívejte se na nejčastější mýty a fakta o vodě.


Ministerstvo od roku 2005 poskytuje na výměnu starého potrubí dotace, zájem z řad vlastníků je ale podle něj minimální. Pokud se totiž ve sdružení vlastníků domu najde jeden, který s výměnou rozvodů nesouhlasí, celá modernizace se zastaví. Výměna vodovodního potrubí ve větším domě navíc může stát i desítky tisíc. Loni evidovalo ministerstvo přes tři desítky žadatelů.

Žadatelé o dotaci na výměnu olověného potrubí

2010      57 žadatelů

2011      41 žadatelů

2012      30 žadatelů

2013      35 žadatelů

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR


Video O rizikovém potrubí mluví ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Ladislav Haška
video

O rizikovém potrubí mluví ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Ladislav Haška