Policejní akce: Kontroly měly odhalit zdrogované řidiče

Hradec Králové – Tři řidiče pod vlivem drog zadrželi policisté za poslední dva dny na Královéhradecku. Policie se zapojila do celoevropského pátrání po řidičích, kteří před jízdou požili návykové látky. Těch je stále více, hlavně mezi mladými. V květnu najel zdrogovaný řidič do policistky, kterou usmrtil.  

Video Zfetovaných řidičů přibývá
video

Zfetovaných řidičů přibývá

Zápach ve voze, rozšířené zorničky a suverenita řidiče jsou důvody, proč se policisté rozhodnou udělat test. „Tím testem odhalíme skupinu látek. Není to konkrétní látka, jsou tam opiáty, metamfetaminy, xtc, marihuana,“ popsal Richard Hušek z hradecké policie. Test je podle policie spolehlivý. Rozbor krve většinou drogu potvrdí a určí její množství. Výsledek se ale kriminalisté nedovědí. Případ přebírá magistrát. Přestupek trestá pokutou až dvacet tisíc korun, až ročním zákazem řízení a sedmibodovou sankcí. V Královéhradeckém kraji odhalili od začátku roku 260 řidičů s drogou. 

Test na drogy za volantem není lacinou záležitostí. Stojí 450 korun. Ovšem zastavit takové  řidiče považuje ministr vnitra za svou prioritu. „Určitě bych se klonil k tomu, aby se těmto lidem zabavovala vozidla. Budou se nakupovat zastavovací pásy, protože zhruba 70 procent řidičů, kteří ujíždějí, je pod vlivem buď omamných látek, nebo alkoholu,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. 

Od května vyšetřuje policie tragédii, při které na Mělnicku řidič pod vlivem metamfetaminu při zběsilé jízdě zabil šestatřicetiletou policistku, matku dvou dětí. Na soud čeká ve vazbě.