Kdo může za devítimilionové pochybení? Nikdo, rozhodlo vedení VaK

Pardubice – Členové představenstva pardubických Vodovodů a kanalizací (VaK) společně rozhodli, že nenesou zodpovědnost za chyby v tendru na rekonstrukci čističky, kvůli které udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže firmě devítimilionovou pokutu. Představenstvu jde o hodně – podle stanov ručí za způsobené škody svým majetkem. Jeho rozhodnutí posvětila i dozorčí rada. VaK se kvůli pokutě obrátily na soud a věří, že rozhodnutí ÚOHS zruší.

Video "Za nic nemůžeme," shodlo se představenstvo VaK s dozorčí radou
video

"Za nic nemůžeme," shodlo se představenstvo VaK s dozorčí radou

Pardubické VaK zadaly 300milionovou zakázku na rekonstrukci čistírny odpadních vod přesto, že to antimonopolní úřad nedoporučil. Následovala rekordní pokuta devět milionů korun za netransparentní výběr dodavatele. Představenstvo a dozorčí rada nyní měli určit, kdo pochybil. Členům představenstva hrozilo, že budou muset devět milionů uhradit ze svého. Výsledek jednání je ale takový, že nikdo konkrétní vinu za chyby v tendru nenese. „Představenstvo neseznalo, že by nějaká fyzická osoba ve veřejné funkci pochybila,“ uvedl předseda představenstav VaK Pardubice Michal Koláček (Sdružení pro Pardubice), který je současně náměstkem primátorky.

Další představitel Sdružení pro Pardubice, které dnes městu vládne, člen dozorčí rady Michal Bílek, přitom před jednáním označil za jednoznačné viníky představenstvo městské firmy. Poté, co se představenstvo s většinou dozorčí rady shodly, že za devítimilionové pochybení nikdo nemůže, se již s médii nebavil – zbytek dozorčí rady mu to zakázal.

VaK zatím počítají s tím, že pokutu vysoudí od ÚOHS zpět. Proti rozhodnutí podaly žalobu k brněnskému krajskému soudu. Pokud by však neuspěl a viníka se nepodařilo nalézt, doplatili by na chybný tendr společně všichni akcionáři včetně měst a obcí.