Zmizí moravský Stonehenge? Majitelka už menhiry na pozemku nechce

Klentnice (Mikulovsko) – Majestátní menhiry stojí v oboře u Klentnice na Mikulovsku deset let. Dostaly se tam z popudu lidí, podle nichž místo vyzařuje silnou energii, kterou odtud prostřednictvím kamenů mohou čerpat. Jenže majitelka pozemků už těžké kameny na svém pozemku nechce. Bojí se, že by mohly na někoho spadnout a škodu by pak zranění vymáhali po ní.

Menhiry uspořádané v kruhu – obrázek, který má většina cestovatelů spojených s anglickým kamenným monumentem Stonehenge. Podobné seskupení vzniklo i u jihomoravské Klentnice. Teď je v obci tématem číslo jedna, i když donedávna o něm vědělo jen pár turistů. „Když jsem jel kolem, tak jsem se díval, že tam opravdu ty kameny jsou. Vyrůstal jsem tady od malička a nikdy jsem si jich nevšiml,“ potvrdil jeden z místních.

Místo navštěvují především ti, kteří věří v sílu Země. „Je potřeba dodržet určitý rituál - je tam kámen, který vás musí, ale také nemusí pustit a hned za ním je vstupní brána. Můj prožitek byl opravdu úžasný, protože jsem poznal, že tam působí něco úplně jiného. Když se nad tím kruhem pohybovali ptáci a motýli, tak to najednou působilo úplně jinak,“ popsal Miroslav Džiuban.

2 minuty
Miroslav Džiuban o klentnických menhirech
Zdroj: ČT24

Jenže majitelku pozemku přítomnost kamenů spíše znervózňuje. Tvrdí, že před deseti lety dostala úplně jinou informaci o tom, co se s pozemkem stane. „Pozemek pronajímáme Lesnímu závodu Židlochovice, ale před deseti lety nás oslovilo Sdružení pěstounských rodin s tím, že by si náš pozemek chtěli zapůjčit na postavení kamene s tím, že lesníkům to nevadí. Souhlasili jsme, ale udělali na nás podraz. Místo jednoho kamene jich tam umístili 12 nebo 13,“ reagovala majitelka pozemku Marie Blahová.

Kam s nimi?

Její hlavní obavou je to, aby kameny na někoho nespadly. „Jsou tam už deset let, ale nejsou zabetonované v zemi, jsou jen do země vsazené. Mám strach, že se to může uvolnit a někoho zranit. Na kom by se potom hojili? Určitě by chtěli po nás jako po majitelích toho pozemku úhradu,“ vysvětluje majitelka. Na menhiry si navíc stěžují i místní myslivci a další majitelé pozemků. Kameny totiž stojí ve zdejší Milovické oboře, kde bloudící turisti plaší zvěř a poškozují úrodu.

V obci se tak otevřela otázka – kam s nimi? „Nemůžeme zasahovat do vlastnických práv rodiny Blahových, ale rádi bychom menhiry zachovali, protože je to jedno z turistických lákadel Pálavy. Proto jsme ve spolupráci s ochranáři prošli plochu na Stolové hoře a našli jsme čtyři místa, kam by se mohly menhiry na obecní pozemek přesunout,“ popsal možné řešení starosta Klentnice Roman Kopřivňanský.

Vlastníci kamenů ale stěhování moc naklonění nejsou. Místa s podobnou energií jsou totiž výjimečná, menhiry není možné přesunout kamkoliv. Nejpravděpodobnější je tak varianta, že by si od rodiny Blahových pronajali celý pozemek a veškerá odpovědnost by tak přešla na ně. Jestli se obě strany dohodnou, zatím není jasné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
před 18 hhodinami

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
před 19 hhodinami

Hejtman vyhlásil v okolí Hustopečí stav nebezpečí

V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii cisteren. Opatření umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Benzen podle rybářů zamořil celé jezero u nehody, hromadný úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Zrychlení vlakového spojení z Liberce do Prahy bude stát přes osmdesát miliard

Nové železniční spojení mezi Libercem a Prahou bude stát podle posledních odhadů přes osmdesát miliard korun, uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Jízda z Liberce do Prahy nyní vlakem trvá 160 minut, po modernizaci by to mělo být 68 minut. Se stavbou by se mohlo začít v roce 2028.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Jindřichohradecké místní dráhy jdou do konkurzu

Českobudějovický soud vyhlásil potřetí konkurz na zadlužený podnik Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), který je v úpadku od podzimu 2022 a dluží skoro 350 milionů korun. Důvodem je podle soudu to, že věřitel Jan Kysela stáhl reorganizační plán. Většina věřitelů na schůzi 7. února byla totiž proti reorganizaci.
včera v 10:11

Na pražské Cibulce vznikne dětský hospic

Nevyléčitelně nemocným dětem a jejich blízkým má pomáhat chystaný hospic na pražské Cibulce. Nadace rodiny Vlčkových otevřela jeho první část určenou i veřejnosti. Momentálně se na Cibulce pracuje v hlavním areálu. Vybudovat chtějí i nový pavilon. Hotovo by mělo být v roce 2026 a pečovat by měli o zhruba 350 dětí ročně. Půl roku funguje první dětský hospic v Brně. Podobných zařízení by ale podle odborníků mělo být v Česku zhruba deset. V zemi žije až patnáct tisíc rodin s vážně nemocným dítětem.
včera v 07:20
Načítání...