Vranovičtí jdou v kroji zpátky ke kořenům

Vranovice – Devět nových párů slavnostního lidového kroje mají ve Vranovicích na Brněnsku. Kroje si nechali vyrobit na zakázku, a to i přesto, že si většinu nákladů museli zaplatit ze svého. Starosta doufá, že se tak podaří oživit místní tradice. Vranovice přitom nejsou první obcí, která si nechala ušít dávno zaniklé kroje – tradiční oděv už obnovili například Manerov či Nesovice a řada dalších.

„Nejnáročnější jsou ty spodnice a sukně. Musí se to správně utahovat, sukně se pak musí dávat svrchu. Oblékáme si to úplně poprvé,“ vysvětlila Zuzana Mikulíková z Vranovic, která si vyzkoušela nový kroj. Že by obec mohla nechat obnovit tradiční oděv, napadlo vedení radnice poprvé před šesti lety. „Abychom si dokázali vzpomenout na naše kořeny a tradice. Kroje nejsou vranovské, ale jsou to kroje celého jižního Podbrněnska,“ vysvětlil starosta Vranovic Jan Helikar (ODS).

Obec několikrát neuspěla s žádostí o dotaci, nakonec si musela vystačit s příspěvky soukromníků a podporou kraje. „Připojila se i obec Ivaň, která přispěla. Byli bychom rádi, aby to bylo víc obcí, aby kroje sloužily tak, jak mají,“ řekl starosta.

Vranovickou kasu přišlo devět párů kroje zhruba na čtvrt milionu korun. Všechny kroje vznikly v umělecké dílně, každý z nich je originál a všechny výšivky jsou ručně dělané. Kroje jsou šité na míru, stejně tak i kožené boty. „Snažili jsme se o co největší autenticitu, která se musela týkat i materiálu. Používalo se sukno, kůže a různé druhy hedvábí. Jedná se o nejucelenější a nejpropracovanější kolekci základních typů lidového oděvu z oblasti jižního Brněnska, respektive Židlochovicka, kam patří i Vranovice,“ vysvětlila etnografka Soňa Nezhodová z Hustopečí. Právě pod jejím odborným vedením byla původní podoba kroje znovu vytvořena. Obyvatelé Vranovic si je v plné kráse poprvé prohlédnou na srpnových hodech.

Video NO COMMENT: Vranovice obnovily tradiční kroj
video

NO COMMENT: Vranovice obnovily tradiční kroj