Padesátník k padesátníku: Sbírka na kostel v Lesné váží dvě tuny

Brno - Stavba nového kostela díky sbírce prošlých a poškozených peněz. Farnost v Brně-Lesné po osmi letech vybrala od svých farníků i dárců z celé země dva miliony korun v markách, šilincích, ale také v padesátnících a papírových dvacetikorunách. Sbírku haléřů a dvacetikorun teď farnost uzavírá - Česká národní banka je totiž bezplatně vyměňuje jen do 31. srpna.

Na peníze dva miliony, na váhu dvě tuny - tolik peněz už vybrali věřící z celého Česka na stavbu nového kostele na brněnském sídlišti Lesná. V posledních měsících do schránky Duchovního centra lidé posílali především obálky s padesátníky a papírovými dvacetikorunami. „Něco nám přijde prakticky každý den,“ potvrdil farář Pavel Hověz.

Platit se s nimi nedá už řadu let, do konce srpna letošního roku je ale Česká národní banka vyměňuje zdarma. Varhaník Pavel Benda tam dnes ráno zašel naposledy. „Chodím sem pravidelně vyměňovat mince každé tři až čtyři týdny. Už mě tady dobře znají,“ popsal varhaník.

Kromě českých peněz mohou věřící do sbírky posílat i zahraniční peníze - třeba mince, které jim zůstaly po dovolené a které se v Česku nedají vyměnit. Třeba ruských rublů mají aktuálně ve farnosti skoro dva kilogramy. „Bankovky můžeme vyměnit, ale s mincemi se u nás nedá nic dělat. Děláme to tak, že prosíme naše farníky a přátele, jestli by nám to, když někam jedou, nevyměnili,“ popsal farář.

Video Farnost v Brně-Lesná sbírá i neplatné cizí měny
video

Farnost v Brně-Lesná sbírá i neplatné cizí měny

Jenže i to má svoje úskalí - letět třeba do Ruska s dvěma kilogramy rublů v mincích v kufru není jen tak. „Je s tím hodně práce a starostí a přitom vyměníme třeba jen kopějky, jejichž hodnota je opravdu jen pár haléřů,“ dodal.

Přesto právě díky vytrvalému úsilí a drobným darům nakonec farnost nashromáždila částku, o níž před osmi lety snil málokdo. Ke dvěma milionům z darů přidají na stavbu kostela dalších čtyřicet milionů, které mají našetřené. Nový kostel vyroste hned vedle Duchovního centra, které si věřící před deseti lety postavili také díky sbírce.

Brněnské sídliště Lesná čeká na svůj kostel už od roku 1968, kdy vzniklo. Komunistický režim ale jejich výstavbě nepřál a většího duchovního zázemí se obyvatelé dočkali až v roce 2004, kdy vzniklo Duchovní centrum Martina Středy a blahoslavené Marie Restituty. Od ledna 2005 pak byla zřízena i samostatná římskokatolická farnost. Do modlitebny pravidelně chodí desítky lidí, na nedělní mši pak dokonce několik stovek.