Jednoduchý průvodce Prahou je chytrým společníkem pro lidi s postižením

Praha – Spolu s dalšími sedmi evropskými metropolemi má už i Praha má nového turistického průvodce, který výrazně usnadňuje cestování lidem s mentálním postižením. Vytvářeli ho lidé s Downovým syndromem a jeho hlavní zbraní je pro průvodce nezvyklá jednoduchost sdělení.

Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba, Josef Horázný
Video Události: Unikátní průvodce pro handicapované
video

Události: Unikátní průvodce pro handicapované

„Chtěli jsme mentálně postiženým lidem a jinak znevýhodněným usnadnit hledání různých míst v Praze,“ říká k výsledkům práce spoluautorka Jednoduchého turistického průvodce Prahou Katka Hoření. Supervizorka Lenka Tottová dodává, že i lidé s postižením rádi cestují a pohybují se samostatně, aniž by se museli stále za někým držet.

Průvodce nabízí základní informace, jak se na turistického pomocníka sluší, navíc ale s výstižnou jednoduchostí. Vyznat se v běžném průvodci představuje pro lidi s mentálním postižením nadmíru obtížný úkol, výhoda toho jednoduchého tkví ve snadném pochopení významu a orientaci v prostoru.

Od roku 2012 pracovalo na průvodci 7 spoluautorů s Downovým syndromem z ČR, umožnil jim to projekt Evropské unie Not by chance tourist. Jeho hlavní snahou bylo přiblížit vybraná centra evropských států metodou zjednodušeného čtení. Průvodce v podobě souboru PDF i aplikace pro tablety a chytré telefony se dá snadno najít na webu smartourismguide.comvedle průvodců dalšími evropskými metropolemi.