Dosluhující vedení Prahy chce ještě schválit novou „Opencard“

Praha Končící vedení Prahy chce ještě stihnout schválit náhradu kritizované karty Opencard za nový systém, který vyjde zhruba na 40 milionů korun. Pokud se pro změnu radní v úterý rozhodnou, první karty by si mohli cestující vyzvednout na začátku příštího roku. Potvrdil to dosluhující primátor Tomáš Hudeček. Rada tak upouští od původního plánu odkoupit od firmy eMoneyServices (EMS) majetková práva k Opencard. Firma žádala bezmála 500 milionů korun. Strany, které vyjednávají o příští koalici, se ale shodují, že by taková rozhodnutí měla rada nechat na nové vedení.

Praha už nechala vypracovat nový systém, který mají dodat čtyři firmy. Každá z nich by získala zakázku za zhruba deset milionů korun. Odbavovací systém by zajistila společnost Mikroelektronika, o software by se postarala firma ODP, o kartové centrum XTCard a o další část systému plzeňský dopravní podnik.

EMS: Je to snaha využít situaci a přihrát zakázky spřáteleným firmám

„Je to nejlevnější a nerychlejší cesta, jak se zbavit závislosti na jediné firmě,“ uvedl Hudeček. „Nový systém je technologicky otestovaný a právně podložený,“ dodal. Vypsání otevřené soutěže by podle primátora trvalo dva roky, což by znamenalo další z hlediska zákona problematické prodlužování smluv. Závazky, které má Praha z minulosti vůči EMS, patrně vyřeší až soud. Podle mluvčího EMS Martina Opatrného je ale postup rady v rozporu se zákonem. „Považujeme to za naprosto účelové jednání a snahu využít situaci a přihrát zakázky spřáteleným firmám,“ tvrdí.

S postupem rady nesouhlasí ani strany, které v Praze nyní jednají o příští koalici – vítězné ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová (ANO) nechápe, proč Hudeček a rada města chystá takto zásadní rozhodnutí teď, když na řešení Opencard měli dříve dost času. „Na všechna jeho rozhodnutí a rozhodnutí rady se budeme dívat velice pečlivě,“ uvedla. „Je to nestandardní postup, rada by se měla zříct zásadních kroků, je to za hranicí slušnosti,“ domnívá se i člen vyjednávacího týmu Trojkoalice Jan Wolf. „Doporučil bych jim, aby dělali už jenom údržbové věci,“ dodal Miloslav Ludvík (ČSSD).

Oba systémy by fungovaly souběžně, uživatelů Opencard by postupně ubývalo

Na karty Opencard, které mají platnost do konce roku 2016, si mohou cestující dál nahrávat předplatné kupony. Od příštího roku by pak měli noví žadatelé nebo ti, kteří Opencard ztratí, dostat zcela novou kartu. Jak bude vypadat a zda se bude i nadále nazývat Opencard, zatím není jasné. Zvažuje se i možnost přehrát aplikace na jiný nosič, třeba do chytrých mobilních telefonů. Oba systémy budou fungovat souběžně s tím, že uživatelů původní Opencard bude ubývat.

Praha dosud za Opencard zaplatila 1,35 miliardy korun. Karta, která pochází z éry primátora Pavla Béma, je spojena s řadou problematických smluv. Vedení města se s nimi pokouší řadu měsíců neúspěšně vyrovnat. Za prodloužení jedné ze smluv, na níž bylo pokračování Opencard závislé, čelí obžalobě deset bývalých i stávajících radních za ODS a TOP 09. V kauze už bylo také odsouzeno pět úředníků.