Na horách nasněžilo, níže však hrozí povodně

Pec pod Sněžkou/Sokolov – Meteorologové varují před vydatnými dešti, které postihnou zejména sever Čech a část Slezska. Hrozí po nich i zvýšení hladin. Výstraha přišla v den, kdy se v Česku ohlásila zima: podruhé před letošní zimou napadl v Krkonoších sníh, slabý poprašek sněhu se ráno objevil také na Šumavě, prudce se ochladilo a začalo sněžit i na západě Čech – v Krušných horách, a dokonce i pod nimi. Déšť a sněžení provází silný vítr, v noci shazoval stromy či sloupy především na jihu a jihozápadě Čech a na jižní Moravě. Na Moravě před ním meteorologové varují i nadále.

Výstrahu na velmi vydatný déšť vydal Český hydrometeorologický ústav pro Krkonoše, část Orlických hor a Hrubý Jeseník. V dalších pohraničních horách v Čechách, na Moravě a ve Slezsku potom má pršet vydatně. „Na horách může spadnout do 12:00 ve čtvrtek 30 až 50 milimetrů, na návětří Jeseníků a Krkonoš 40 až 80 milimetrů srážek,“ uvedl ČHMÚ. Výstraha platí do čtvrtečního odpoledne, meteorologové upozornili, že hrozí i vzestup hladin. Řeky, které tečou z Jeseníků, mohou dosáhnout až druhého povodňového stupně.

Vedle dešťů, popř. doznívajícího sněžení, se musí zejména obyvatelé Moravy a Slezska připravit na silný vítr. Výstrahu na něj vydali meteorologové s platností do čtvrtečního poledne.

VÝSTRAHY ČHMÚ:

velmi vydatný déšť:

 • Královéhradecký kraj: pouze okres Trutnov
 • Liberecký kraj: pouze okres Semily
 • Pardubický kraj: pouze okres Ústí nad Orlicí
 • Olomoucký kraj: pouze okres Jeseník
 • Moravskoselzský kraj: pouze okres Bruntál

vydatný déšť:

 • Jihočeský kraj: okres Český Krumlov, Prachatice
 • Plzeňský kraj: okresy Klatovy, Tachov, Domažlice
 • Karlovarský kraj: celý
 • Ústecký kraj: okresy Ústí nad Labem, Děčín, Teplice, Most, Chomutov
 • Liberecký kraj: okresy Liberec, Jablonec nad Nisou
 • Královéhradecký kraj: okresy Náchod, Rychnov nad Kněžnou
 • Olomoucký kraj: okres Šumperk
 • Moravskoslezský kraj: okres Frýdek-Místek
 • Zlínský kraj: okresy Zlín, Vsetín

silný vítr:

 • Jihomoravský kraj
 • Zlínský kraj 
 • Olomoucký kraj
 • Moravskoslezský kraj

Silné deště předešel sníh – v Krkonoších, na Šumavě i v Krušných horách

Asi půl hodiny padal brzy ráno v nejvyšších partiích Krkonoš sníh. Podle správce Luční boudy to bylo již podruhé – první sníh v Krkonoších napadl již v srpnu. Stejně jako ten srpnový ale ani říjnový sníh dlouho nevydrží. Napadlo ho ale pouze málo. „Síla poprašku je neměřitelná,“ přiblížil pracovník stanice lanovky na Sněžce. Po rozednění zůstával ještě na Sněžce či na hřebeni u Luční boudy. Další sníh by mohl v Krkonoších ještě připadnout během dne. Slabý sněhový poprašek je k vidění také v nejvyšších polohách Šumavy – například na Pancíři nebo Březníku.

Ráno začalo sněžit také v Krušných horách poté, co se prudce ochladilo. Bílo je na Klínovci, podle pozorovatele ČHMÚ v Šindelové na Sokolovsku Rudolfa Kovaříka ale začal padat sníh i v nižších polohách. „Sněží od 600 metrů nad mořem. Ve vyšších polohách pak zůstává sníh i na silnicích,“ popsal Kovařík. Sněžilo tak například na Božím Daru, sníh s deštěm padal i v Sokolově.

Video Na horách se přihlásila o slovo zima
video

Na horách se přihlásila o slovo zima

Na horách se přihlásila o slovo zima

22.10

Sníh v Krkonoších a na Pradědu

Holé naopak zůstávají po noci, před kterou předpověď počasí naznačovala, že by mohla přinést sníh na hory napříč Českem, vrcholky Pradědu či beskydské Lysé hory. Teploty neklesly pod nulu, a tak pouze pršelo.

Předpověď upozorňovala také na silný vítr. I když foukalo, hasiči museli v souvislosti s počasím zasahovat spíše zřídka. Nejvíce práce měli v Jihočeském kraji, kde vyjížděli ke čtyřem desítkám událostí, a Plzeňském kraji. Nejzávažnější incident se stal u České Kubice, kde v noci do spadlého stromu narazil nákladní vlak. Naopak například v Moravskoslezském kraji byl výjezd pouze jeden.

I beze sněhu je čas vyměnit pneumatiky

Přestože s výjimkou části Krkonoš sníh nenapadl, pro řidiče již zima začíná. „Přinejmenším v horských a podhorských územích je čas přezout. Základní informace je, je-li průměrná teplota sedm stupňů Celsia, už je čas přezouvat,“ uvedl mluvčí Ústředního automotoklubu Igor Sirota. Upozornil, že zákon nařizuje používat zimní pneumatiky od 1. listopadu, je-li sníh, náledí nebo lze takové podmínky očekávat.

Kromě pneumatik je před zimou vhodné připravit na chladné počasí i další prvky auta. „Určitě nezapomenout na ostřikovače, respektive vodu do ostřikovačů, protože například v Německu za to můžete dostat pokutu. Je to součást zimní výbavy, to znamená nejde jenom o pneumatiky,“ doporučil Igor Sirota. Dodal, že některé vozy potřebují také vyměnit olej.

Video Igor Sirota: V zahraničí hrozí bez zimní výbavy vysoké pokuty
video

Igor Sirota: V zahraničí hrozí bez zimní výbavy vysoké pokuty