Továrna, kde vyráběli legendární strojky na maso, jde k zemi

Skuhrov nad Bělou – Kdysi tady byla největší železárna Orlických hor a vyráběli tu světoznámé mlýnky na maso značky Porkert. Pak ale firma zkrachovala, areál postupně chátral a z bývalé chlouby obce zbyly jen ruiny. Ty teď začaly demolovat těžké stroje. Osud legendární továrny, která zaměstnávala lidi z širokého okolí, se tak definitivně uzavírá.

Továrna Porkert, která vyvážela mlýnky na maso do celého světa, přestala vyrábět před pěti lety. Dnes areál vypadá, jako by právě skončila válka. Zachránit už se nedá a likvidace je podle obce jediným řešením. Starosta Skuhrova nad Bělou Milan Bárta (nestr.) k tomu říká: „Budovy dospěly do stadia, odkud není cesty zpět. A jsem moc rád, že firma Hiragana sehnala potřebné finance a potřebné povolení, aby ty chátrající budovy zmizely ze světa.“

Všichni obyvatelé obce ale z demolice tak nadšení nejsou. Například Marie Krejčíková uvedla: „Bolí mě z toho srdce, protože moji rodiče tady dělali celý život, já jsem tam taky chvíli dělala a mrzí mě to, protože to zaměstnávalo celé okolí a celý Skuhrov, nikdo jinde nepracoval nežli ve slévárně a je to věčná škoda.“ V dobách největší slávy ve firmě Porkert ve Skuhrově nad Bělou pracovalo asi pět set lidí. 

Areál patří firmě Hiragana, která by většinu budov ráda zbourala do konce roku. Vyčistit se ale musí i plocha pod továrnou – v zemi jsou zbytky chemikálií. Podle starosty Milana Bárty (nestr.) nicméně firmy, které dělaly průzkum, nezjistily žádné obrovské znečištění, kterého se v obci dříve obávali. „Nicméně tady budou nějaké jímky a využitím filtrace písku budou ta ložiska znečištění přefiltrována,“ dodal starosta. Sanace zeminy by měla skončit příští rok na podzim.

Miroslav Matejka, jednatel, společnost Hiragana nastínil plány s areálem takto: „Jednou z možností, jak potom využít příslušné pozemky, je buď je využít na lehkou průmyslovou výrobu, a nebo na výstavbu skladů.“

Muzeum železářské výroby v Orlických horách

Ve Skuhrově nad Bělou připomíná železářskou výrobu muzeum. Po krachu provozovatele, firmy Porkert, mu hrozil zánik, ale nakonec ho v roce 2011 koupila obec. Poté, co firma se 150letou tradicí zkrachovala, byla totiž sbírka jako součást podniku na prodej a hrozilo její zničení. To vzbudilo rozruch mezi muzejníky i památkáři. Železářská výroba v Orlických horách fungovala už od 14. století.

Kuchyňské mlýnky, lisy, váhy, ale také například rámy od klavírů a mnoho dalších exponátů z konce devatenáctého a z dvacátého století. To vše se na poslední chvíli podařilo zachránit. Sbírku za 150 tisíc korun koupila obec, většinou přispěl Královéhradecký kraj.

Firma Porkert se v roce 2005, kdy ještě fungovala, potýkala s padělky svých mlýnků, které produkovala firma z Číny a prodávala je i na českém trhu. Padělané mlýnky byly 3x levnější než originály.

Hodnota sbírky v Muzeu ve Skuhrově nad Bělou spočívala podle památkáře Pavla Mertlíka v její úplnosti. Tím, že zahrnuje výrobky od starších po nejnovější, vytváří ucelenou řadu a dokládá vývoj určité strojírenské výroby. Úplně všechny exponáty se sice nakonec zachránit nepodařilo, ale většinu ano. Sbírka je umístěna v budově obecního úřadu.

Zajímavostí je, že rodina Porkertových vlastnila kromě továrny ve Skuhrově nad Bělou i další známou firmu z východních Čech - továrnu na výrobu fotografického vybavení Foma v Hradci Králové.

2 minuty
Demolice legendární slévárny v Orlických horách
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 12 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 20 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...