Ocelové tyče a profily patří k třetím nejprodávanějším produktům Třineckých železáren. Loni jich firma prodala 325 tisíc tun. Kapacita zušlechťovací a loupací linky je až 70 tisíc tun. Speciální úprava technologií indukčního ohřevu zajistí vysokou kvalitu oceli a lepší uplatnění v automobilovém, strojírenském a stavebním průmyslu.
„Hlavní výhoda zušlechtěné oceli oproti normalizované spočívá v tom, že při stejné pevnosti má lepší vlastnosti,“ vysvětloval generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek tuto investici. Dodal, že typickými výrobky ze zušlechtěné oceli jsou pevnostní spojovací díly, táhla, hřídele, pružiny a stabilizátory. „Nespornou výhodou technologie, pro kterou jsme se rozhodli, je také bezemisní provoz,“ uvedl náměstek ředitele Radek Olszar.
Galerie:
Mluvčí firmy Petra Jurásková doplnila, že součástí nové technologie je vodní chladící okruh, který zajišťuje chlazení tranzistorových měničů, kondenzátorových baterií, indukčních cívek a kalícího média. Nové provozy, které stojí na ploše asi 12 tisíc metrů čtverečních, částečně nahradí převážení materiálu do dceřiné válcovny v Kladně, kde firma dosud ocelové tyče tepelně upravovala.
Třinecké železárny jsou největší hutní firmou v Česku, vyváží do Německa, Itálie, Polska, Slovenska a USA. A patří k největším zaměstnavatelům Moravskoslezského kraje. I s dceřinnými společnostmi firma zaměstnává jen v Třinci deset tisíc lidí. Pravidelně je také na předních příčkách znečišťovatelů ovzduší v zemi.