Dyje v Bulharech změní tok. Kvůli zpevnění sesutého svahu

Bulhary – Stavbaři v Bulharech na Břeclavsku dnes začali hloubit nové koryto řeky Dyje. Tu chtějí odvést pryč od části svahu, který se v září začal po deštích sesouvat. Nad svahem přitom stojí 14 rodinných domů. Odklon řeky a sanace svahu přijdou na 84 milionů korun, většinu pokryje dotace. 

Sesuv svahu za domem, částečná evakuace, hasiči a policie. Obyvatelé 14 domů v Bulharech na Břeclavsku měli perné září. Po vydatných deštích začal ujíždět svah nad řekou Dyjí, na kterém stojí i jejich domy. Hasiči tehdy svah provizorně zajistili a navezli do řeky na úpatí kopce sedm tisíc metrů krychlových kamení.

Dnes začala další, náročnější etapa sanace, která má zajistit dlouhodobou stabilitu svahu. Projekt za 84 milionů korun počítá s vybudováním terasy na svahu, jeho odvodněním a také odkloněním koryta řeky Dyje. Právě s tím dnes stavbaři začali. Vyhloubit musí nové, zhruba 500 metrů dlouhé koryto, kam by měli v lednu odklonit tok řeky Dyje. „Pro tuto činnost bude potřeba snížit hladinu řeky Dyje zhruba o dva metry. Zabere nám to tři až čtyři týdny,“ uvedl stavbyvedoucí David Noga

Staré koryto pod sesutým svahem pak dělníci zavezou a začnou s jeho zpevňováním. Na sanaci svahu padne podle odhadů asi 10 tisíc plně naložených tatrovek zeminy. „Tento druh práce se dělá zcela výjimečně,“ potvrdil projektant Jan Varadínek.

Práce na zabezpečení kopce by měly být hotovy do října příštího roku. Většinu nákladů pokryje dotace, obec Bulhary s devítimilionovým rozpočtem by na investici za více než 80 milionů sama neměla. „Máme na to desetimilionový úvěr a věříme v dotaci z kraje,“ uvedl starosta Bulhar Jiří Osička (nez.). Se svahem byly problémy už dlouhá léta, důvodem je písčité podloží. Situace se vyhrotila letos v září.

Sesuvy si vyžádaly krizový stav

Svahy na Břeclavsku začaly ujíždět vlivem silných zářiových dešťů. Jako první se 14. září utrhl kus kopce mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Zemina zasypala dva karavany v rybářském kempu. Jedna žena byla zraněna a na silnici, která v sesutém svahu vede, se objevil zákaz vjezdu. Už o den později hasiči evakuovali v obci Strachotín obyvatele asi deseti rodinných domů. I nad nimi začal po deštích ujíždět svah. Podobné problémy se později objevily také v Bulharech, kde muselo své domovy opustit celkem sedm lidí. Ve čtyřech obcích byl vyhlášen stav nebezpečí.

Sesuvy si vyžádaly nasazení stovek hasičů a desítek kusů techniky. Všechny hrozby už hasiči stihli odstranit. U Dolních Věstonic se nyní pracuje na znovuotevření silnice, sanace v Bulharech potrvá ještě několik měsíců.