Tichá demonstrace přilákala desetitisíce lidí

Brno – První nádech revoluce na pražské Národní třídě utlumil v roce 1989 víkend. Během dvou volných dnů ale pražský neklid prosákl i do regionů. V Brně se počínající revoluce chopili studenti, kteří hned v pondělí 20. listopadu ráno vstoupili do stávky. Už na první demonstraci na centrálním náměstí Svobody dorazily desítky tisíc lidí. A to i přesto, že se demonstrace odehrála v tichu – chyběla totiž zvuková aparatura.

Revoluce do Brna přitekla z areálu místní Filosofické fakulty Jana Evangelisty Purkyně. Už o víkendu po 17. listopadu se tamní studenti začali připravovat na stávku, kterou vyhlásili hned v pondělí 20. listopadu ráno. „Na dvoře fakulty se nás sešel jenom hlouček. Nastříkali jsme sprejem na zem slovo stávka,“ vzpomíná na listopadové události jeden za zakladatelů stávkového výboru Roman Švanda.

Už v poledne se na dvoře fakulty sešli studenti i z dalších škol, odhadem jich bylo ke dvěma tisícům. „Jako první se k nám připojila JAMU. Na ostatních školách měli velké problémy s kantory, studentům třeba vyhrožovali vyhazovem,“ řekl Švanda. Naopak na filosofické fakultě řada vyučujících stávku podpořila. Třeba profesor Dušan Šlosar nabídl studentům svoji pracovnu jako sídlo stávkového výboru.

4 minuty
Roman Švanda vzpomíná na listopad 1989
Zdroj: ČT24

Kromě stávky vyhlásili studenti i pravidelné manifestace – každý den v pět hodin odpoledne na náměstí Svobody. První se konala hned 20. listopadu. „Veřejná bezpečnost v Brně demonstrovala svoji sílu hned první den. Policisté přehradili přístupy k náměstí Svobody. Já jsem byl ve skupině, která se pokoušela prolomit policejní bariéru v dnešní Rašínově ulici. Nakonec k fyzickému střetu nedošlo, policie po jisté době průchod uvolnila a od té doby viditelně demonstracím nebránila,“ popsal Jiří Voráč, který v roce 1989 pomáhal zakládat stávkový výbor brněnských vysokých škol a dnes na „své“ revoluční filosofické fakultě působí jako vedoucí Ústavu filmu a audiovizuální kultury.

20. listopadu dorazilo na náměstí Svobody podle různých odhadů mezi 20 až 40 tisíci lidmi. První dny nebyla manifestace ani ozvučená, řečníky tak slyšel jen hlouček demonstrantů kolem podia. „Sám jsem tam několikrát mluvil a byl to úplně fascinující pocit, mluvit k takhle obrovskému davu a v takové euforii, která se nás postupem času zmocňovala. Ačkoliv výsledek byl dost nejasný,“ dodal Vořáč.

Do Brna a ještě dál

Demonstracemi ale práce studentů nekončila. Důležité bylo dostat informace o stávce nejen mezi Brňany, ale i do dalších koutů regionu. „Na filosofické fakultě vzniklo kromě Občanského fóra i největší organizační a tiskové centrum. Na xeroxech se jelo non stop. Dodnes vzdávám hold těm bezejmenným studentům, kteří tady 24 hodin denně pomáhali, i kurýrům, kteří letáky roznášeli po městě, ale rozváželi je i po menších městech a obcích mimo Brno, kde informovanost nebyla tak velká,“ popsal Švanda.

Studenty v šíření revolučních myšlenek nezastavili ani uniformovaní policisté, kteří demonstrativně korzovali na ulici před fakultou, ani vědomí, že v bytě naproti vchodu do budovy sídlila státní bezpečnost a všechno pozorovala.

Už 24. listopadu se k revolučnímu dění připojila Břeclav a 27. listopadu byly informace o generální stávce v celém kraji.

3 minuty
Listopad 1989 v Brně a Českých Budějovicích
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dvě desítky raněných si vyžádala nehoda na Olomoucku

Při srážce osobního auta s autobusem u Velkého Týnce na Olomoucku utrpělo podle prvotních informací zranění dvaadvacet lidí. Řidič auta byl opilý. Silnice I/55 byla v místě nehody přibližně tři hodiny uzavřena. Řidiči museli využívat objízdné trasy,
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Novou tvář získá pětatřicet nádraží

Správa železnic letos plánuje rekordní investice do modernizace tratí, nádraží a infrastruktury ve výši zhruba čtyřiceti miliard korun. Z toho dvě a půl miliardy korun poputují na rekonstrukce budov. Novou podobu získá celkem 35 stanic. Secesní nádraží ve Františkových Lázních bude navráceno do původní podoby, v Mladé Boleslavi vznikne místo staré stanice nová odbavovací hala. Na hlavním nádraží v Praze pak vzniknou nové interiéry jižní části Fantovy budovy.
před 4 hhodinami

Vleklý sousedský spor o rybník zaměstnává úřady

Sousedský spor o rybníky nedaleko Votic ve Středočeském kraji zaměstnává tamní úředníky a ovlivňuje i hospodaření s vodou na několika tůních a potocích. Místní chtěli vyřešit problém se splaškovou vodou v obci. Skončilo to ale žalobami.
před 16 hhodinami

Menstruační pomůcky do všech škol má nasměrovat nová vyhláška

Na stále více tuzemských školách jsou k dispozici menstruační pomůcky. Od příštího roku by se měly stát běžnou součástí hygienického vybavení všech základních a středních škol. Počítá s tím nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Kromě dostupnosti pomůcek roste i zájem o osvětu formou workshopů pro děti, které téma první menstruace přibližují dívkám i chlapcům.
24. 5. 2025

Alžbětě Pflugové nevzal víru žádný režim, brzy oslaví sto let

Alžběta Pflugová se narodila v roce 1925 v Lednici do křesťanské rodiny. Zažila všechny československé prezidenty. Vzpomíná na zatýkání studentů v Sušilových kolejích v Brně, osvobození i další totalitu. Víru si nenechala vzít ani nacisty, ani komunisty.
24. 5. 2025

Řidičům začne plně sloužit nová okružní křižovatka na D10 u Kosmonos

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončilo novou mimoúrovňovou křižovatku na dálnici D10 u Kosmonos na Mladoboleslavsku. O víkendu se bude uvádět do provozu, nejpozději v pondělí ráno začne sloužit řidičům bez omezení. Práce na budování významného dopravního uzlu začaly v září 2023, stavělo se za provozu s částečným omezením.
23. 5. 2025

Noc kostelů v mapě. Podívejte se, kdy budou otevřené ve vašem okolí

V pátek se otevře 1867 kostelů, modliteben, chrámů a kaplí spravovaných křesťanskými církvemi. Akce každoročně zpřístupňuje místa, která se otevírají výjimečně nebo slouží pouze k bohoslužbám. V Praze se lidem otevře mimo jiné sněmovní kaple od architekta Josefa Pleskota. V kostelech farnosti a církevní sbory připravují koncerty, mše, přednášky nebo výstavy. Mapa ukazuje, které a kdy je možné navštívit.
23. 5. 2025

České Budějovice znají podobu nové haly za 1,2 miliardy

Architektonickou soutěž na Centrum míčových sportů v Českých Budějovicích vyhrálo britsko-české sdružení Wilkinson Eyre + Boele architekti. Odhadované náklady na stavbu jsou 1,2 miliardy korun. Dalších zhruba 400 milionů korun bude stát stavba vedlejšího parkovacího domu, uvedli zástupci Jihočeského kraje. Architekti Wilkinson Eyre se mimo jiné podíleli na přípravě staveb pro olympijské hry v Londýně nebo Riu de Janeiro.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025
Načítání...