Tichá demonstrace přilákala desetitisíce lidí

Brno – První nádech revoluce na pražské Národní třídě utlumil v roce 1989 víkend. Během dvou volných dnů ale pražský neklid prosákl i do regionů. V Brně se počínající revoluce chopili studenti, kteří hned v pondělí 20. listopadu ráno vstoupili do stávky. Už na první demonstraci na centrálním náměstí Svobody dorazily desítky tisíc lidí. A to i přesto, že se demonstrace odehrála v tichu – chyběla totiž zvuková aparatura.

Revoluce do Brna přitekla z areálu místní Filosofické fakulty Jana Evangelisty Purkyně. Už o víkendu po 17. listopadu se tamní studenti začali připravovat na stávku, kterou vyhlásili hned v pondělí 20. listopadu ráno. „Na dvoře fakulty se nás sešel jenom hlouček. Nastříkali jsme sprejem na zem slovo stávka,“ vzpomíná na listopadové události jeden za zakladatelů stávkového výboru Roman Švanda.

Už v poledne se na dvoře fakulty sešli studenti i z dalších škol, odhadem jich bylo ke dvěma tisícům. „Jako první se k nám připojila JAMU. Na ostatních školách měli velké problémy s kantory, studentům třeba vyhrožovali vyhazovem,“ řekl Švanda. Naopak na filosofické fakultě řada vyučujících stávku podpořila. Třeba profesor Dušan Šlosar nabídl studentům svoji pracovnu jako sídlo stávkového výboru.

4 minuty
Roman Švanda vzpomíná na listopad 1989
Zdroj: ČT24

Kromě stávky vyhlásili studenti i pravidelné manifestace – každý den v pět hodin odpoledne na náměstí Svobody. První se konala hned 20. listopadu. „Veřejná bezpečnost v Brně demonstrovala svoji sílu hned první den. Policisté přehradili přístupy k náměstí Svobody. Já jsem byl ve skupině, která se pokoušela prolomit policejní bariéru v dnešní Rašínově ulici. Nakonec k fyzickému střetu nedošlo, policie po jisté době průchod uvolnila a od té doby viditelně demonstracím nebránila,“ popsal Jiří Voráč, který v roce 1989 pomáhal zakládat stávkový výbor brněnských vysokých škol a dnes na „své“ revoluční filosofické fakultě působí jako vedoucí Ústavu filmu a audiovizuální kultury.

20. listopadu dorazilo na náměstí Svobody podle různých odhadů mezi 20 až 40 tisíci lidmi. První dny nebyla manifestace ani ozvučená, řečníky tak slyšel jen hlouček demonstrantů kolem podia. „Sám jsem tam několikrát mluvil a byl to úplně fascinující pocit, mluvit k takhle obrovskému davu a v takové euforii, která se nás postupem času zmocňovala. Ačkoliv výsledek byl dost nejasný,“ dodal Vořáč.

Do Brna a ještě dál

Demonstracemi ale práce studentů nekončila. Důležité bylo dostat informace o stávce nejen mezi Brňany, ale i do dalších koutů regionu. „Na filosofické fakultě vzniklo kromě Občanského fóra i největší organizační a tiskové centrum. Na xeroxech se jelo non stop. Dodnes vzdávám hold těm bezejmenným studentům, kteří tady 24 hodin denně pomáhali, i kurýrům, kteří letáky roznášeli po městě, ale rozváželi je i po menších městech a obcích mimo Brno, kde informovanost nebyla tak velká,“ popsal Švanda.

Studenty v šíření revolučních myšlenek nezastavili ani uniformovaní policisté, kteří demonstrativně korzovali na ulici před fakultou, ani vědomí, že v bytě naproti vchodu do budovy sídlila státní bezpečnost a všechno pozorovala.

Už 24. listopadu se k revolučnímu dění připojila Břeclav a 27. listopadu byly informace o generální stávce v celém kraji.

3 minuty
Listopad 1989 v Brně a Českých Budějovicích
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Rozvoj cyklistiky v Brně brzdí hustá doprava. Analýza doporučuje víc stezek

Podíl jezdců na kole v Brně roste, kvalita infrastruktury pro cyklisty je ale nevyhovující. Její rozvoj brzdí také hustá automobilová doprava v centru. Vyplývá to z nové analýzy cyklodopravy města, která navazuje na více než deset let starý generel. Jeho plán na rozšíření cyklostezek město dodnes nenaplnilo. Připravuje proto dokument, který ten z roku 2012 aktualizuje.
před 8 hhodinami

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 8 hhodinami

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
před 9 hhodinami

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
před 18 hhodinami

Pro ředitele Energoaqua kauza Bečva definitivně končí

Případ ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky, který se před soudem zodpovídal z otravy Bečvy ze září roku 2020, definitivně končí. České televizi to potvrdil státní zástupce Libor Skácel s tím, že opravný prostředek k Nejvyššímu soudu nepodal. Podle předsedy prvoinstančního Okresního soudu ve Vsetíně Pavla Kotradyho už také uplynula lhůta pro podání dovolání.
před 22 hhodinami

Výbuch v panelovém domě v Ostravě zranil čtyřicet lidí

Minimálně čtyřicet lidí se zranilo – většinou lehce – kolem středečního poledne při výbuchu a následném požáru v panelovém domě v ostravské části Dubina. Na místě plameny likvidovalo pět jednotek hasičů, s policisty evakuovali obyvatele domu. Osm zraněných muselo být převezeno do nemocnice. Zatím není jasné, co bylo příčinou incidentu, podle předběžných informací za ním mohla být elektrokoloběžka. Událost se stala v sedmém podlaží. Škoda je kolem tří milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Studenti z Plzně zůstanou za poplach na univerzitě bez trestu

Krajský soud v Plzni definitivně zastavil stíhání dvojice studentů, kteří loni v prosinci arabským výkřikem Alláhu akbar a zvuky připomínajícími střelbu vyvolali poplach na Západočeské univerzitě v Plzni. Proti zastavení stíhání podala státní zástupkyně stížnost, soud ji ale nyní zamítl. České televizi to řekl mluvčí soudu Jan Misek. Studenti čelili obžalobě z výtržnictví. Univerzita jim už dříve udělila napomenutí.
před 23 hhodinami

Soud poslal starostu Řeporyjí Novotného nepravomocně do vězení

Soud poslal na tři měsíce do vězení starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Přeměnil mu podmíněný trest odnětí svobody na nepodmíněný, protože Novotný se ve zkušební době opakovaně dopouštěl přestupků. Aktuální rozhodnutí nicméně není pravomocné, politik si proti němu obratem podal stížnost, která má odkladný účinek. Při odchodu z jednací síně nechtěl usnesení komentovat, dokud nenabyde právní moci. Na konečný verdikt chce počkat i ODS. V případě pravomocného odsouzení k nepodmíněnému trestu by Novotnému hrozil zánik zastupitelského mandátu.
včeraAktualizovánovčera v 16:23
Načítání...