Přehrady se připravují na zimu, odpustily miliony kubíků vody

Karlovy Vary – Hladiny přehrad během těchto dnů rychle klesaly. Vodohospodáři je připravují na zimu, hlavně na předpokládané oblevy a vydatné deště. A kontrolám se teď nevyhnuly ani řeky.

Video Vodohospodáři připravují přehrady na zimu
video

Vodohospodáři připravují přehrady na zimu

Po celém Česku mizí postupně z přehrad desítky milionů kubíků vody. Zatímco letní povodně většinou udeří nečekaně, na oblevy a tání sněhu se vodohospodáři připravují s předstihem. V přehradách je teď obrovská rezerva.

„Je to téměř desetinásobek té letní. V období do začátku prosince se snižuje hladina o 4,6 metru a vytváří se takto velký ochranný prostor pro zachycení povodňových přítoků,“ vysvětluje ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma.

Na přehradách a řekách vrcholí kontroly všech nebezpečných míst. Písek a kamení, které před sebou tlačí voda, komplikují život lidem žijícím v domech kolem řek. Tam, kde je úprava koryta dražší než hodnota přilehlých domů, ale vodohospodáři pomoci nedokážou.

„Nelze vždy ochránit cokoliv. V takových případech je potřeba uvažovat i o tom, jestli je možná i nějaká individuální ochrana objektu, ale to už spíš znamená náklady pro jednotlivé majitele,“ dodává Nedoma.

Největší česká povodí do ochrany proti povodní investovala v posledních pěti letech pět a půl miliardy korun. Zhruba stejnou částku stát a města proinvestují i do roku 2020.