Vrbětice: Evakuovaní lidé se domů dnes nevrátí

Vlachovice (Zlínsko) - Lidé z evakuovaných Haluzic a Lipové v blízkosti muničního areálu u Vrbětic na Zlínsku se dnes domů nevrátí. Pokud se situace v muničním areálu nezhorší, mohli by se vrátit domů v pátek po 14:00. Policie středeční i říjnový výbuch u Vrbětic vyšetřuje jako úmyslný trestný čin a v sobotu se kvůli případu sejde předsednictvo bezpečnostní rady státu. Okolí po středečním výbuchu a dalších výbuších prohledávají pyrotechnici. Výbuch se dostal i na program dnešních interpelací, kde premiér potvrdil, že v areálu opravdu vybuchly dělostřelecké granáty a pumy.

Policisté upozornili, že byl posílen jak vyšetřovací tým, tak i ochrana okolí vybuchlého muničního skladu. „Situaci musíme dále vyhodnocovat během noci a zítra dopoledne provedeme další pyrotechnický výzkum,“ uvedl krajský ředitel policie ve Zlínském kraji Jaromír Tkadleček. Průzkum probíhal již dnes a jeho výsledky byly pro obyvatele postižených obcí pozitivní. „V obcích Lipová a Haluzice nebylo zjištěno žádné porušení objektů, ani tu nebyly nalezeny žádné střepiny,“ uvedl ředitel pyrotechnické služby Jaromír Dlouhý. „Pokud se situace nezhorší, předpokládám, že by zítra odpoledne bylo možné uvolnit vstup,“ předpokládá Tkadleček. Středeční i říjnový výbuch u Vrbětic podle něj policie vyšetřuje jako úmyslný trestný čin.

V noci ticho ve Vrběticích přerušily dvě neřízené detonace - první výbuch se ozval v jedenáct večer, druhý ve čtyři hodiny ráno. „Jednou šlo o silný a podruhé o středně silný výbuch,“ popsala zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. K poslednímu výbuchu došlo okolo půl osmé ráno, od té doby je klid. Je ale otázkou, jak dlouho ještě vydrží.

Vzhledem k neustávajícím explozím rozhodl velitel zásahu o tom, že stovky obyvatel dvou evakuovaných obcí se ani dnes večer domů nevrátí. Lidé z Haluzovic a Lipové tak zůstávají u příbuzných a známých, osmnáct lidi využilo možnosti ubytovat se v lázeňském domu Hubert v Pozlovicích u Luhačovic. „Psa jsme zavřeli domů a o krávu se nám prý postarali hasiči. Snad to přežije,“ doufala obyvatelka Lipové Věra Pavelková.

  • „Dobrá zpráva a světlo na konci tunelu je to, že ty výbuchy ustávají. Zítra by se měl znovu sejít na místě krizový štáb, velitel zásahu a ve 14:00 znovu rozhodnout o tom, jak dlouho ta evakuace ještě bude. Já pevně věřím, že v pátek ve 14:00 bude možné pustit občany do jejich domovů,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) při sněmovních interpelacích.

Sobotka: Opravdu šlo o granáty a pumy

Výbuch ve Vrběticích se dostal i na program interpelací na premiéra. Ten na dotaz poslankyně Jany Černochové (ODS) potvrdil, že v areálu opravdu vybuchly dělostřelecké granáty a pumy. Uvedl také, že stát má dostatek záložních ploch, kam by mohl munici uskladnit. Strategie odvézt nevybuchlou munici do skladu, který bude obnoven v Květné u Poličky, je podle premiéra správná. Odvoz munice se ale po druhém výbuchu zpozdí. Sobotka rovněž řekl, že celý areál, který patří Vojenskému technickému ústavu, má velikost 335 hektarů a je v něm celkem 61 objektů, z nichž řada je pronajatých soukromým subjektům. „Nebyly připraveny žádné krizové plány, stát situaci před výbuchem podcenil,“ uvedl Sobotka. „Od říjnového výbuchu stát konečně přistupuje k tomuto muničnímu skladu aktivně,“ dodal.

Situaci bude řešit bezpečnostní rada státu

Do Vrbětic dnes dorazil ministr obrany Martin Stropnický a jednal se starosty obcí, které leží v okolí bývalého muničního areálu. „Musíme zlepšit komunikační kanály směrem k lidem,“ řekl ministr novinářům. O příčině výbuchu podle něj nelze zatím nic říct. Varianty jeho vzniku ani to, zda se v areálu pohybovala nějaká osoba, nechtěl s ohledem na vyšetřování komentovat.

Musíme zlepšit komunikační kanály směrem k lidem,řekl po návštěvě Vrbětic ministr Stropnický pic.twitter.com/GJ04CEx62H

V sobotu se na místě sejde předsednictvo bezpečnostní rady státu - vedle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) i ministr financí, vnitra, zahraničních věcí a obrany. „Tématem jednání bude aktuální bezpečností situace muničních skladů,“ uvedl tiskový odbor vlády. Schůze se zúčastní také hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Členové vlády budou poté jednat se starosty okolních obcí.

Dron znovu prozkoumává oblast

Do uzavřené oblasti, především do obou obcí, dnes zamířili policejní pyrotechnici v obrněném voze. Pátrají po zbytcích munice, která mohla během výbuchů odletět i stovky metrů daleko. „Pokud by nějaké střepiny objevili, zajistí je a převezou ke zkoumání,“ řekla Kozumplíková s tím, že zatím žádný nález neoznámili.

Stejně jako včera odpoledne i dnes znovu nad epicentrum exploze, sklad číslo 12, vzlétl vrtulník s pyrotechniky na palubě. Ti prozkoumavájí oblast exploze a také pořizují snímky, které budou později analyzovat. Ve skladu číslo 12 se nacházelo skoro třináct tun min a granátů (více čtěte zde).

V okolí Vrbětic se dnes umoudřilo počasí, a tak do pátrání mohl dnes být zapojen bezpilotní dron. Podle mluvčí policie se mohli již ráno vrátit lidé z oblastí Vlárských strojíren, blízké učiliště ale zůstává podle zjištění ČT bez studentů. Padlo také rozhodnutí, že bude zachována evakuace obcí Lipová a Haluzice. Pyrotechnici vyrazí s obrněným vozidlem do okolí těchto obcí. "Budou hledat střepiny, které mohly odlétnout z vybuchlého skladu.

Podívejte se na letecké záběry z místa výbuchu.

Příčina výbuchu není stále jasná

V polovině října došlo k výbuchu skladu číslo šestnáct, nově došlo k nečekanému výbuchu ve skladu číslo dvanáct, který se nachází ve vzdálenosti 1 200 metrů od původního epicentra. Odklízecí práce v oblasti muničního skladu mohly začít až týden poté, co se v prostoru neobjevila žádná detonace, koncem minulého týdne bylo oznámeno dokončení čištění přístupových cest. Aktuální stav tak ztíží odvoz munice, jehož začátek byl plánovaný na tento týden.

Příčina výbuchu dalšího skladu není známá, jako o možné variantě se hovoří o počasí. Budova číslo 12 byla podle ministra obrany Martina Stropnického v minulých dnech zběžně zkontrolována, nic ale nenasvědčovalo tomu, že by se s objektem pojilo nějaké nebezpečí. Oba sklady měla pronajaté ostravská společnost Imex Group. „Podle předložených seznamů firmy, jež v tomto objektu skladuje munici, se uvnitř v době výbuchu nacházelo 12,8 tuny zalaborovaných výbušnin. Jednalo se o dělostřelecké granáty a miny,“ uvedla Kozumplíková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 55 mminutami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 1 hhodinou

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 4 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 5 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 6 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 7 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 10 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 13 hhodinami
Načítání...