Na Třebíčsku příští rok znovu zdraží voda, starostové proti tomu bojují

Třebíčsko – Voda na Třebíčsku je podle některých starostů zbytečně drahá už teď, přitom se má od příštího roku její cena opět zvýšit. Starostové proti vysoké ceně bojují, chtějí prosadit naopak snižování vodného a stočného. Požadují také, aby velkoodběratelé dostávali výrazné slevy.

Jedním z velkých odběratelů vody v regionu je mlékárna v Jaroměřicích nad Rokytnou. Měsíčně spotřebuje při výrobě sýrů a následném čistění kolem pět tisíc kubíků vody. S neustálým zdražováním vodného a stočného už ale majiteli došla trpělivost. Radek Dohnal, výrobní ředitel Mlékárny Jaroměřice nad Rokytnou, k tomu uvedl: „Každý rok jsou náklady na vodu větší a větší, takže jsme se rozhodli v naší společnosti zkusit jít cestou vlastních zdrojů.“

Mlékárna vyhloubila tři nové vrty a postavila i vlastní úpravnu vody. Náklady se jí podařilo extrémně snížit. Radek Dohnal k tomu uvedl: „Platíme samozřejmě vodné a stočné a to je 71 Kč. A za vodu, kterou máme svoji, se platí úřadům kolem 2 korun, takže to je rozdíl opravdu markantní. Tři vrty, které jsme tady zbudovali, nám nahradí přibližně polovičku vody, kterou jsme dřív brali městskou. To znamená přibližně polovinu peněz ušetříme oproti předcházejícím letům,“ dodal ředitel mlékárny Radek Dohnal.

Vlastimil Bařinka (STAN), starosta Moravských Budějovic a místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Třebíčsko, popsal důsledky odchodu některých odběratelů: „Má to ten efekt, že velcí odběratelé nám budou odcházet a odnesou to jenom ti malí.“

Podle starostů se tak roztáčí spirála dalšího zdražování a poklesu spotřeby. Jen na Třebíčsku za posledních pět let voda zdražila o víc než 15 korun na kubík. Ze 70 korun v roce 2010 na skoro 86 korun v příštím roce.

Vývoj cen vodného a stočného na Třebíčsku

2010      70,66 Kč

2011      65,20 Kč

2012      79,59 Kč

2013      83,44 Kč

2014      83,82 Kč

2015      85,73 Kč

Zdroj: MÚ Třebíč

O vystoupení ze svazku vodovodů a kanalizací proto uvažují už i celá města a obce. Například Moravské Budějovice by na tom ročně mohly vydělat miliony korun. Vlastimil Bařinka (STAN), starosta Moravských Budějovic a místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Třebíčsko, uvedl: „Když vystoupíme, 7,5 milionu, možná i 10 milionů si vyděláme bez problému a nepůjde do svazku ani koruna, půjde to do města.“

Jaroslav Soukup (ČSSD), starosta města Jaroměřice nad Rokytnou, k věci uvedl: „Když si spočítáme všechny nezbytné náklady, tak máme na to, aby se cena nezvyšovala, bohužel se musíme řídit nějakými zákonnými předpisy, což se nám nelíbí.“ Cenu je nutné zvyšovat mimo jiné kvůli dotačním podmínkám, obce chtějí na ministerstvu životního prostředí prosadit jejich změnu. Tvrdí, že pravidla jsou nastavena ve prospěch zahraničních majitelů vodáren, kteří si každoročně vyplácejí miliardové dividendy.

Jaroslav Soukup (ČSSD), starosta města Jaroměřice nad Rokytnou, dodal: „Je na nás abychom hledali legislativní prostředky k tomu, abychom vodu udrželi v přijatelných cenových úrovních, ne-li i mírné snížení ceny. Já věřím, že se podaří tuto cenu a kritéria tak změnit, aby to bylo v kompetenci nás, majitelů infrastruktury, měst a obcí, kteří tuto strukturu vlastníme.“ Vlastimil Bařinka (STAN), starosta Moravských Budějovic a místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Třebíčsko, doplnil: „U nás nejde o to abychom měli zisk největší, ale abychom si vydělali na opravu.“

Voda na Třebíčsku bude znovu dražší (zdroj: ČT24)