Na most ve Vilémově se po čtvrt roce vrátila doprava

Havlíčkův Brod - Po mostě ve vysočinském Vilémově dnes začala opět jezdit auta. Provoz je zatím omezen do jednoho pruhu, plně funkční by měl být po další etapě prací v létě příštího roku. Most se zřítil počátkem září a usmrtil čtyři dělníky.

Video Reportáž: Most ve Vilémově už znovu stojí
video

Reportáž: Most ve Vilémově už znovu stojí

„I když jde o částečné zprůjezdnění, tento krok vítáme. Pomůže to automobilové dopravě i chodcům,“ uvedl starosta Vilémova Jiří Lebeda. Dodal, že obnovení provozu po mostu sníží provoz na řadě silnic nižších tříd, po nichž vedly objízdné trasy. „Komunikace tím zvýšeným náporem celkem trpěly a bylo to i nebezpečné, protože v řadě případů jde o úzké silnice,“ řekl Lebeda. Stavba měla být původně hotová do konce listopadu. Zdržení prací prý způsobilo zatopení stavební jámy po deštích.

Oprava vilémovského mostu je součástí modernizace silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem za 160 milionů korun, kterou dotuje Unie. Součástí zakázky je rekonstrukce tří mostů. Původní most se zřítil 4. září. Pod mostem pracovalo v době neštěstí šest dělníků, tři Češi a tři Slováci. Přežili dva muži ze Slovenska. Kriminalisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Podle dozorující státní zástupkyně Zdeňky Tománkové nikdo zatím obviněn nebyl. Případným viníkům hrozí vězení na tři až deset let. Kromě kriminalistů vyšetřují okolnosti zřícení mostu také inspektoři práce, kteří vyhodnocují všechny dostupné doklady z právního hlediska.