Po Vánocích ztěžknou Češi i trubky, které zanese olej

Moravský Krumlov - Olej ze smažení místo do dřezu do speciálního kontejneru - obce na jižní Moravě se snaží přesvědčit svoje obyvatele, aby přepálený tuk nevylévali, ale vyhazovali do sběrných popelnic. Tuk totiž dokáže ucpat trubky. Podle vodohospodářů je situace tradičně vůbec nejhorší o Vánocích, kdy se smaží kapr snad v každé domácnosti.

Video Olej do kanalizace ne, pomáhají kontejnery a osvěta
video

Olej do kanalizace ne, pomáhají kontejnery a osvěta

Během adventu se Karel Hruška nezastaví - právě na něm totiž je, aby byly všechny odpadní nádoby na olej ve všech 120 obcích čisté. „O vánočních svátcích je největší zájem o tyto kontejnery, protože právě v tomto období s tím mělo nejvíce obcí problém,“ potvrzuje servisní technik Karel Hruška zkušenosti vodohospodářů.

Třeba v Moravském Krumlově si speciální kontejnery pořídili už před dvěma lety. „Vzhledem k tomu, že jsme už dřív měli v kanalizaci problémy, které nám tuky způsobily, přistoupili jsme k ekologické likvidaci,“ řekl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).

Teď místní do zvláštních popelnic, kterých je ve městě celkem sedm, ročně vyhodí 700 kilogramů tuků, které by jinak možná skončily v odpadních trubkách. Olej je ale nejprve potřeba nejdříve nalít do prázdné pet lahve a až potom do označné popelnice vyhodit. „Lidé se naučili třídit a od té doby problémy nemáme,“ dodal Třetina.

Češi do potrubí nalejí až 40 tisíc tun oleje

Kontejner na oleje a tukyJen v České republice ročně skončí ve vodovodním potrubí asi 40 tisíc tun oleje. Ten neodteče, ale ztuhne a vytvoří nános, na který se pak nalepí další špína a odpad ucpe. Podle ekologů by tam, kde kontejnery k dispozici nejsou, měli lidé použitý olej odnést do sběrného dvora nebo ho alespoň vyhodit mezi směsný odpad.

(zdroj: Ekologické listy)


V celém Česku si nádoby pořídilo už 120 měst a obcí - kromě Moravského Krumlova třeba ve Valašských Kloboukách, po Novém roce přibudou i v Tišnově a Svitavách. Firma, která oleje sváží, v zimě objíždí některé větší obce každé dva týdny, ty menší měsíc nebo i za čtvrt roku. Právě nejchladnější měsíce roku jsou nejrizikovější - nejen kvůli smažení štědrovečerních kaprů, ale třeba také kvůli zabíjačkám.

Tuk v potrubí pak vedle vodohospodářů dokáže pěkně potrápit i majitele nemovitostí. „Když se tuk nalije do odpadu, ztuhne a způsobí problémy s čerpadlem. Nikomu bych nepřála to čistit,“ upozornila Lenka Hodečková z Moravského Krumlova s tím, že je pro ni snazší použitý tuk odnést do kontejneru.

A špína se může prodražit, výměna kanalizační přípojky stojí od tří do pěti tisíc korun. Navíc ten, kdo vypálený olej do trubek vylil, může zaplatit až patnáctitsícovou pokutu za znečištění.