Praha 6 udělala čáru přes Křetínského plány se stadionem Sparty

Praha – Pražská městská část nesouhlasí s plánovanou přestavbou stadionu Sparty na Letné. Podle rady Prahy 6 by stavba měla negativní vliv na život lidí i na vzhled památkové zóny. Radní proto požadují studii, která by zmapovala vlivy stavby na životní prostředí (EIA). Stejný požadavek odsouhlasila i rada Prahy 7.

Majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský má v plánu na místě části tribun postavit kancelářskou budovu a obchodní centrum. Podle radního Antonína Nechvátala (SZ) stavba zvýší hustotu provozu a také díky ní má vzniknout necelá tisícovka parkovacích míst. I s ohledem na budoucí otevření tunelového komplexu Blanka a plánovanou opravou železnice na Kladno se tak v místě zvýší hluková a imisní zátěž, vyplývá z usnesení radních.

Vedení Prahy 7 se na žádosti o EIA shodlo už minulý týden. Nově radní na mimořádném jednání doplnili usnesení o nesouhlas s objemem a výškou plánované stavby a plochou, kterou mají zaujímat obchody. Místo komerčních ploch totiž upřednostňují bytovou výstavbu. „Projekt by měl být posouzen z hlediska urbanistického kontextu, zejména s ohledem na charakter okolní zástavby,“ řekl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

/*json*/{"map":{"lat":50.099827938437585,"lng":14.416621182525654,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Představitelé Prahy 6 i Prahy 7 shodně tvrdí, že investor záměr předložil v „šibeničním termínu“ a navíc v době svátků. Mirovský upozornil na možnou souvislost s nevyjasněnou situací kolem platnosti stavebních předpisů, které mají stanovit pravidla pro výstavbu v metropoli.

Podle dokumentace, kterou ACS Properties Daniela Křetínského zaslala k posouzení vlivů stavby na životní prostředí, se má zmenšit kapacita stadionu o 1 165 míst na 18 251. Zmizí tréninkové hřiště a vyroste na něm sedmipodlažní polyfunkční centrum s kancelářskou budovou. Víceúčelové centrum bude kromě obchodů zahrnovat fitness, multikino a služební byty. Stavba má začít na jaře 2016, práce mají trvat do podzimu 2018.