Podzim 2020 v Česku: předpovědi naznačují, jak bude vypadat babí léto

Meteorologové se za 10 dní rozloučí s létem, a to znamená, že velká předpovědní centra vydávají poslední sezonní výhledy na podzim 2020. Jak z nich vychází střední Evropa?

Podle amerického AccuWeather bude v centru kontinentu v první polovině podzimu přetrvávat teplo, ve druhé se začnou častěji vyskytovat přeháňky a bouřky. Dokonce se nedá vyloučit, že už na podzim spadne na horách první sníh.

Většina předpovědí z různých koutů světa se shoduje v tom, že nás čeká teplé a relativně suché září. Příznivci babího léta mají velkou šanci, že budou spokojení. Vinařům bude takový vývoj nejspíš také vyhovovat: sladké hrozny a sklizeň v suchu. Ti z Moravy možná ocení i suchý říjen.

Září by mělo být nadprůměrně teplé a podprůměrně deštivé:

Naopak na sever Česka by se měl už v říjnu podívat i studený vzduch. Pro hory to znamená možná i první sněhové vločky v nové sezoně, ale v nížinách to na sníh na podzim nevypadá.

Francouzský model počítá s tím, že září bude suché a horké v západní Evropě, zatímco prudké deště a bouřky ovlivní Balkán a Itálii. V říjnu by se sucho a pozdní teplo mělo vrátit do Středomoří, zatímco na severu Britských ostrovů a Skandinávie má často pršet. A v listopadu by déšť a přeháňky měly mířit přes Francii do střední Evropy.

Říjen by měl vyjít jako průměrný měsíc, ale to neznamená, že v něm nemůže přijít mix docela teplých a mezitím zase docela studených dní. I srážky by měly být normální, ale na Slovensku, v Rakousku a v Maďarsku má být říjen spíš suchý a vypadá to, že do téhle oblasti bude patřit i jižní Morava.

Britský Met Office vydává předpovědi rovnou na celý podzim a v pravděpodobnostních procentech: teplejší než normální podzim má u nás pravděpodobnost 60 až 80 %, deštivý podzim jen 20 až 40 %.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 2 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
12. 5. 2025

Odpolední teploty do poloviny týdne porostou

Nadcházející týden bude srážkově opět velmi chudý. Nadále hrozí četné přízemní mrazíky, informují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do poloviny týdne slibuje předpověď slunečnou oblohu, ve středu se odpolední teploty dostanou nad 20 stupňů Celsia. Od čtvrtka se zatáhne a přijde ochlazení.
12. 5. 2025

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
8. 5. 2025

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
8. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025

Teploty během týdne jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia

Česko má před sebou chladnější týden. Odpolední teploty jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia. V noci budou klesat i k nule, v úterý a ve středu ráno hrozí četné přízemní mrazíky. Srážek nebude mnoho, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 5. 2025

Contrails mají zřejmě silný vliv na klimatické změny

Stopy za letadly někdy na obloze vydrží celé hodiny. Vede to nejen ke vzniku nesmyslných konspiračních teorií o takzvaných chemtrails, které by měly cíleně měnit počasí, ale zejména k reálným dopadům na klima. Vědci teprve začínají chápat, jak silné tyto dopady jsou a jak ovlivňují lidské životy.
4. 5. 2025
Načítání...