I mezi vinaři je mladé víno lehce kontroverzním tématem

Jsem vyznavačka tradičních chutí. Na Vánoce se těším na kapra se salátem, na Velikonoce na mazanec, na svatby na svíčkovou a na svatého Martina na husu se zelím, knedlíkem a mladé víno. Spojení oslavy, tradice a gastronomického zážitku mě nesmírně baví.

Přes obrovskou euforii celé naší republiky, která si radostně přiťukává mladým, jiskrným vínem, se samozřejmě objevují také „trollí“, negativní názory. 

I mezi vinaři je mladé víno lehce kontroverzním tématem. Jak jsem ale pochopila, tak hlavně technologickým. Ne každý vinař chce vyrábět mladá, nebo svatomartinská vína. Aby bylo možné uvést na trh víno na začátku listopadu, je třeba proces školení vína zásadně urychlit a připravit víno do bezchybné podoby velmi brzo. A to není cesta pro každého. I já mám svá vína ještě v sudech. Vývoj vína je totiž krásné pozorovat a být jeho přímou součástí. 

Mám ráda ochutnávání mladých vín ve všech stádiích jejich vývoje. Nejlépe ze zdroje – sudu, tanku nebo z kádě. Baví mě ta lehkost, svěžest a zároveň obrovská síla.

Po úplném prokvašení moštu nastává období, kdy má víno tu nejdivočejší energii. Je ještě kalné, v chuti je spousta neučesanosti, vůně se vyvíjí a potenciál je cítit z každého doušku. A právě v tomto okamžiku je pro mě nejkrásnějším pocitem lehká netrpělivost a očekávání, když je třeba si říct, že to víno „má ještě čas“. I přesto, že se dá o svatomartinském víně říct, že je to jakýsi polotovar, i tak má tento fenomén svůj velký význam.

Hlavně proto, že 11. listopad je vlastně jediným dnem v roce, který mají lidé spojený s vínem. Kdy víno opravdu, bez klišé, teče proudem napříč celou republikou. Lidé nad pitím tolik nepřemýšlejí, chutná jim, a to je nejdůležitější. Mladá vína mají jasnou funkci a předpokládá se, že splní to, co se od nich očekává. Mají rozradostnit, osvěžit, rychle se vypít a naladit na přicházející ročník. Úžasným faktem je také to, že svatomartinským, mladým, se zapíjí husa.

Jako národ jsme zatím celoročně dobří ve snoubení jídla s pivem – málokdo si bez něj dovede představit guláš nebo vepřo knedlo zelo. A jedině v „martinském“ období je to jinak. Sousto husy dohromady s vínem se svěží, křupavou kyselinou je nebe v hubě.

Pro nás moravské vinaře je svatý Martin hlavně příležitost, abychom oslavili konec vinobraní a úrodu pod střechou. Všichni kolem mě, i tací, kteří se do výroby mladých vín nepouští, se chystají na to, až ochutnají první předzvěst ročníku 2016 od svých kolegů.

Vystudovala vinohradnicví a vinařství na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Pokračuje v doktorandském studiu na Ústavu vinohradnictví a vinařství. Čtyři roky spolupracovala s Vinařstvím Volařík v Mikulově, nyní je spolumajitelkou Vinařství Plenér.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...