To kdyby se stalo jinde!

Anglický fotbalový idol a kapitán Chelsea John Terry se podle denního tisku dobře bavil na narozeninovém mejdanu, který pořádal jeho spoluhráč Shaun Wright-Phillips. Terry prý nejdřív tančil u tyče pro striptérky. Divoký pohyb mu zaktivizoval jeho jinak nejspíš zanedbávané orgány mozek a pimpulku, a tak se vyčural na podlahu. Pak naplnil svou slavnou urinou i skleničky. Předpokládal nejspíš, že si jeho moč přítomní fanoušci budou chtít roznést domů, aby si ji schraňovali navěky. Vždyť kdo se může pochlubit tak cennou trofejí! Čuránkami nejlepšího hráče nejspíš nejkvalitnější fotbalové soutěže světa - Premier League - za sezónu 2004/2005! Tak vzácnou tekutinou aby si příznivci a příznivkyně přiťukávali jen ve chvílích nejslavnějších a nejpamátnějších!

Pozor, nyní upozornění: Terryho nesoudím. Mnozí z nás zlobili a zlobí. Byť se domnívám, že troška pokrytectví a méně otevřené drzosti by nebylo na škodu. Jako by klouček, který má místo hlavy kopací mičudu, měl pocit, že když je nejlépe placeným hráčem anglické nejvyšší soutěže, může si za těch 121.000 liber týdně dovolit všechno. Ať lumpačí, ale ať to nějak šikovně skrývá! Chodit s tím „nad lidi“, jak říkala moje maminka, je nevkusné.

Důležitější problém ale vidím v něčem jiném. Vrháme se vždy na místní rodáky, v tomto případě fotbalisty, pokaždé, když něco provedou, a zvedáme káravý prst: „To kdyby se stalo jinde!“ Ti by tam s vámi jinak zatočili. Připomeňme jenom aféru po zápase s Německem, kauzy Baroš či Pudil. Rádo se k tomu dodá v případě hráčů v zahraničním angažmá upozornění na pravidla profesionality: tohle byste si hošánci u svých západních zaměstnavatelů nedovolili! Takhle kálíte jen na naši národní vlajku! Je vám příliš chudá! A přehlížíte, že je hezky česky čistě vypraná a pečlivě pozašívaná našima zlatýma ručičkama! Že se nestydíte!

Co se profesionality týče, podle uvedené zprávy z tisku byl John Terry při svém tyčovém tanečním vystoupení krátce po operaci kolena. Nyní vyčkejme, co se stane v Anglii! Zda zatočí s modlou mládeže. Vždyť malí chlapci vnímají „big Johna“ jako svůj idol. A on takhle zradil! Copak může poctivý anglický tatík říci synkovi, aby si bral příklad z chlápka, co se motá mezi striptérkami a močí do skleniček? „A když se netrefíš do kalíšku, sekni přetlak podle svého vzoru na podlahu!“

Bude-li Terry doopravdy exemplárně potrestán, tak musíme konstatovat, že v Anglii to vskutku řeší jinak. Omluví-li se kapitán modrých a bude-li se kát, nezbude, než uznat totéž. Nicméně v každém případě neříkejme, že rozjívení hoši „odjinud“ jsou jiní než zdejší dovádiví chlapci. Blbečci jsou všude stejní.

Teď jenom, jak si to tam vyřeší, když už to prasklo. Jestli celý problém zakopou stylem hodným Premier League pod rohožku, tak si připomeňme naše rozzlobení a upozorňování na to, že „stát se to jinde…“ Ovšem stejně hloupé by bylo naopak říkat, že když je to normální v Anglii, proč se tím trápit u nás. Moje výše citovaná maminka také říkávala, když jsem přišel domů s průšvihem: „Neříkej mi, že i Sojka! Kdyby Sojka vyskočil z okna, vyskočíš taky?!“

Brankář londýnské Chelsea Petr Čech (vpravo) převzal 18. června v Praze z rukou klubového kolegy a nejlepšího hráče Premier League Johna Terryho Zlatý míč, cenu pro vítěze novinářské ankety o nejlepšího fotbalistu České republiky.
Brankář londýnské Chelsea Petr Čech (vpravo) převzal 18. června v Praze z rukou klubového kolegy a nejlepšího hráče Premier League Johna Terryho Zlatý míč, cenu pro vítěze novinářské ankety o nejlepšího fotbalistu České republiky.
Více fotek
  • Brankář londýnské Chelsea Petr Čech (vpravo) převzal 18. června v Praze z rukou klubového kolegy a nejlepšího hráče Premier League Johna Terryho Zlatý míč, cenu pro vítěze novinářské ankety o nejlepšího fotbalistu České republiky. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/31/3071.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/31/3072.jpg