Italské lístky Marie T. – Toskánsko (1)

Od dob Karla Čapka, který napsal mnou oblíbené Italské listy, se toho hodně změnilo. Z jeho postřehů dýchá atmosféra objevitele. Svět se ale zmenšil, k objevování už toho moc nezbývá a italské Toskánsko je toho zářným příkladem. Najít v něm místo, které není přeplněno turisty, je opravdu obtížné. Jen když se vám podaří dorazit na místo v netypickou hodinu, brzy ráno nebo ještě lépe večer, dostane se vám možnosti alespoň trochu přičichnout k oné kouzelné vůni Toskánska. Mně se na cestě přes Itálii až na jih Sicílie dostalo obojího, jak zklamání, tak nádherných a okouzlujících zážitků.

Prvním mírným zklamáním byla první zastávka, město Siena. Když jsem ho navštívila poprvé, poznala jsem ho pozdě večer. Okouzlena atmosférou nasvícených paláců za hradbami, kde nejelo jediné auto a majestátní ticho narušovaly jen šouravé kroky a tlumené hovory nemnoha pozdních návštěvníků, jsem si slíbila, že se sem podívám znovu, za bílého dne. To jsem ale neměla dělat; ačkoli vjezd motorovým vozidlům je za hradby zakázán, zásobování má výjimku, což jsem si tehdy v noci, kdy všechny obchody a obchůdky byly zavřené, neuvědomila.

Teď jsem byla s pravidelnou urputností nucena vmačkávat se do výklenků a rohů, abych umožnila průjezd vozům z obou stran (zachovat i v těch nejužších uličkách obousměrný provoz je celoitalská specialita). Když k tomu připočteme, že jsem se na zdi už ne tak atraktivních paláců tiskla s velkým počtem svých kolegů, turistů, a neúprosné italské slunce výpravám také zrovna nesvědčí, nelze se snad divit, že jsem svého zkaženého prvního, nočního zážitku litovala. Nicméně Siena zůstává krásným městem s osobitou atmosférou, kterou nedaleká Florencie už pomalu ztrácí.

Podobný zážitek na mě čekal v San Gimignanu, vyhlášeném městečku v těsném sousedství Sieny. Nepřetržitý val turistů, ceny vyhnané na maximaum, marné hledání volného místa pro auto a posléze, jako bonus, získaná pokuta za nesprávné parkování, to zkazí den snad každému. Uklidňovalo mě jen vědomí, že ti, co tu bydlí, jsou na tom takhle každý den. 

ilustrační foto
ilustrační foto