Období Lisabonu, cesty do pekel a Entropy

Tak nám doúřadovala jedna vláda a o tom, jak si vedla, už se popsaly stohy papírů. Jak si ale ji a její zahraniční politiku budou pamatovat v zahraničí? Pokud se zaměřím na to zahraničí, kterému se věnují Latinské oči, pak si bude Českou republiku v právě skončeném období pamatovat především jako schizofrenní dualitu mezi vládou a prezidentem. Jako dobu, kdy jedna strana usilovala o schválení Lisabonské smlouvy, a druhá o ní mluvila jako o tragickém omylu a přirovnávala fungování Evropské unie k politice bývalého Sovětského svazu. Kdy jedna strana odsuzovala Rusko za invazi do Gruzie a druhá zase z konfliktu vinila Rusko. Českou republiku si budou pamatovat jako zemi, která si chtěla zlepšit svoji reputaci během předsednictví v Evropské unii, a jejího premiéra jako muže, který, ač ztratil podporu ve své vlastní zemi, hodnotil hospodářská opatření amerického prezidenta Obamy jako „cestu do pekel“…

Česko se to chystalo Evropě osladit. A začalo dobře. Pružně reagovalo na plynovou krizi po zastavení dodávek z Ruska i na konflikt v Gaze. Praha rovněž dbala o své priority: ekonomika, energetika a péče o rozvoj partnerství se zeměmi východní Evropy. Přesto si ale nakonec zahraničí bude víc pamatovat Klausův euroskeptický projev v Evropském parlamentu, Topolánkovu „cestu do pekel“ a samozřejmě Entropu, kontroverzní instalaci v budově Rady Evropské unie v Bruselu. Kauza Entropa dostala Čechy na přední stránky evropského zpravodajství, vyvolala nekonečné diskuse, vyprovokovala dva oficiální zahraniční protesty, zakrytí Bulharska coby země tureckých záchodů a v unii potvrdila image Čechů jako nenapravitelných ironiků. Nakonec Entropa ani nezůstane v Bruselu až do konce předsednictví - kvůli pádu české vlády, která v posledních týdnech už nedokázala přilákat do Prahy všechny zamýšlené účastníky evropských summitů.

Španělský tisk byl jedním z nejkritičtějších. El País napsal, že „v dějinách Evropy dosud nikdy tak málo lidí nedokázalo vykonat tolik škody evropské myšlence jako političtí předáci České republiky v posledních měsících“.

České předsednictví mělo své pochybovače ještě předtím, než začalo. Francouzi s jejich prezidentem Sarkozym v čele nevěřili, že si Češi se svým úkolem poradí. Češi zase měli pocit, že Sarkozy si chce udržet svoji vedoucí roli i v dalším půlroce. Excesy některých státníků a pád vlády pak znovu dodaly kritikům potřebné argumenty. Kostkový cukr, vynález českých ručiček, nakonec v ústech pořádně zhořkl.

Latinská Amerika v Praze

A během českého předsednictví se v Praze ještě představí i Latinská Amerika. Česko bude už příští týden pořádat ministerskou schůzku Evropské unie a Skupiny z Ria. Chávez, Morales, Lula či Ortega ale nepřijedou. V Praze mají jednat jen jejich ministři zahraničí a podle informací, které dosud mám, v mnoha případech přijedou jen jejich náměstci. Žádné velké dohody se neočekávají. Ty nepřinesl ani mnohem větší prezidentský summit EU, Latinské Ameriky a Karibiku před rokem v peruánské Limě. Země Latinské Ameriky navíc před necelým měsícem absolvovaly historický summit s novým americkým prezidentem Obamou v Trinidadu.

Latinoameričané se do Česka zrovna nepohrnou, a když, tak především k prohlídce Prahy s manželkami. Česko dění v Latinské Americe také vlastně moc nezajímá. O minulém víkendu si například svého nového prezidenta zvolila Panama. Která média to zaznamenala? Kdo to ví? Vzpomínáte, před dvaceti lety byla Panama ve středu zájmu. Bylo to v době, kdy Američanům ještě patřil Panamský průplav, a potřebovali odstranit nedemokratického prezidenta Noriegu. Teď je Ricardo Martinelli už pátým svobodně zvoleným prezidentem od té doby.

V Peru mezitím udělili politický azyl bývalému vůdci venezuelské protichávezovské opozice, Manuelu Rosalesovi. Peruánský prezident Alan García si sám na přelomu tisíciletí prožíval téměř desetiletý azyl v Kolumbii. Teď ho Peru udělilo Rosalesovi krátce poté, co záměr o jeho zadržení vyslovil Interpol. Rosales je viněn z korupce a nezákonného obohacování z let 2004-2008, kdy působil jako guvernér státu Zulia.

A konečně, Kuba. Výzkum veřejného mínění, který společně provedly The Washington Post a televize ABC, prokázal, že 66 % Američanů si přeje navázání diplomatických vztahů s Havanou a že 57 % souhlasí s ukončením amerického hospodářského a politického embarga. Po Obamově uvolnění restrikcí pro cesty Američanů kubánského původu na Kubu se už zdvojnásobil prodej a rezervace letů na ostrov. Americké úřady teď ale přesto odmítly udělit vízum Silvio Rodríguezovi, legendárnímu zpěvákovi a historické ikoně žánru nazvaného „Nová kubánská píseň“ či „Nová latinskoamerická píseň“. Dnes už 62letý umělec měl cestovat na pozvání amerických zpěváků a celebrit a měl se účastnit některých hudebních koncertů. Odmítnutí amerického víza je zcela v rozporu s proklamovaným záměrem nového amerického prezidenta přiblížit se Kubě a zvýšit kontakty mezi lidmi obou zemí.

  • Evropě to osladíme autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/849/84843.jpg
  • Pátý summit OAS autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/807/80619.jpg
  • Havana autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/611/61040.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...