Zajímavý summit v ruské Jaroslavli

V Jaroslavli, ležící 250 km severovýchodně od Moskvy, se v úterý 14. září sešla značná část politologické elity světa, včetně řady současných vlivných politiků, ekonomů i vojenských stratégů. Ruský prezident Dmitrij Medveděv od nich jako účastník světového fóra také přijímal blahopřání ke svým 44. narozeninám. Ale proto do historického města na Volze, které v příštím roce samo oslaví 1000 let svého založení, toto fórum pod názvem „Moderní stát a globální bezpečnost“ nesvolal.

Konání konference bylo koncepčně dohodnuto především mezi Ruskem, Francií a Španělskem – přesně týden před jednáním G-20 v Pittsburghu, aby byla s předstihem oznámena stanoviska k tomu, co je důležité při dalších krocích proti stavu světa, který tak globálně a tvrdě zasáhla nejdříve finanční a pak celková hospodářská krize.

První teze je zcela jasná a adresná: „Krizi způsobila nepromyšlená finanční politika jednoho státu!“ – Pro nikoho nebylo nutné vyslovit v této tezi jméno státu, o který jde.

Vedle Medveděva byli hned po jeho úvodním uvítacím projevu představeni jako hlavní řečníci ministerští předsedové Španělska a Francie – Zapatero a Fillon. A v předsednictvu byl i bývalý italský premiér Prodi. V první řadě pak bývalý generální tajemník NATO George Robertson a bývalý čínský ministr zahraničí Tan Tia-siuan.

Medveděv mluvil částečně spatra – neboť v projevu okamžitě a potěšeně reagoval na výsledky svých rozhovorů se Zapaterem a Fillonem, které měl bezprostředně před zahájením fóra. Akcentoval základní teze, které vyslovil hned začátkem roku v Evianu, což pak s uznáním kvitoval také francouzský premiér F. Fillon.  Mezi ně patří především klidný pragmatismus státní politiky, hledající konsensus, odmítnutí politiky vojenských dobrodružství a silových řešení mezinárodních problémů, spolupráce se všemi ve vzájemném respektu. Ruský prezident Dmitrij Medveděv pak rozebíral problematiku demokracie, jejíž standardy je nutné posilovat, ale stěží mohou být všude stejné: „Každý jsme jiný. Standardy jsou významné, ale nemohou být vtěsnány do forem unifikace“.

Zapatero se při příchodu k řečnickému stolku objal s Romano Prodim a stejně vřele se s ním setkal také francouzský premiér Fillon. Oba kladli otázku „kam směřuje současný svět“? Akcentovali, že jsme se ocitli ve světě nesmírné neodpovědnosti bankéřů, kteří se v příštím globálním uspořádání budou muset zásadně zodpovídat za to, jak bude fungovat finanční koloběh na planetě.

Francois Fillon byl ostřejší ve svých formulacích než jeho španělský kolega Zapatero. Mluvil o naprosto nemorální lavině bankovních spekulací, při nichž „ti, kteří operovali s trhem, přivedli světovou ekonomiku na okraj propasti“.  A naznačil, že i německý postoj je stejný – a že Angela Merkelová není přítomna jen pro volební situaci v Německu.

Moderní stát musí být na straně globální bezpečnosti napříště i jako bedlivý arbitr nad ekonomikou včetně především finančních trhů, jinak krize důvěry překonána nebude. Premiéři Zapatero a Fillon nakonec vyjádřili důvěru v ruské postoje, prezentované Dmitrijem Medveděvem.

Projevy Medveděva, Zapatera a Fillona jsou až překvapivě dobře a sehraně koncipovaným postojem rusko-evropských stanovisek jen týden před setkáním G-20 v Pittsburghu.

Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv
Více fotek
  • Dmitrij Medveděv autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/714/71358.jpg
  • José Luis Rodríguez Zapatero autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/714/71359.jpg
  • Francois Fillon autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/202/20165.jpg