Zoufalé odcházení ministra Riedlbaucha

Loučení s ministrem kultury Václavem Riedlbauchem má hořkou příchuť. Muž, který začínal ve vládě s čunkovským heslem „nedělám politiku, řeším problémy“, odchází s potřísněným štítem důvěry, z něhož vystupuje motto: „vytvářel problémy, dělal politiku“. Původně oblíbenec kulturníků, kteří v naději na lepší příští dokázali velkoryse přehlédnout ministrovo faux pas z doby kolem 17. listopadu 1989, si zkazil pověst až v závěru. Stačilo málo: jmenovat, a nejmenovat šéfa důležité instituce.

Zanesené vody kulturní

V prvním případě (Václav Kasík – Česká filharmonie) bez výběrového řízení, libovolně a v rozporu s předchozími sliby; ve druhém (Národní galerie) po připravovaném výběrovém řízení.

Odklad jmenování nástupce Milana Knížáka vysvětlil Riedlbauch tím, že by nový ministr kultury mohl vše zrušit a práce, kterou odvedla výběrová komise, by přišla vniveč. Václava Kasíka nový ministr odvolat nemůže, zejména když narozdíl od kandidátů na ředitele NG neprošel výběrovým sítem? Nemá to logiku, je jasné, že za oběmi podivnými akcemi se skrývají jiné důvody, a jaké jiné, ne-li politické? A tak místo aby po ministrovi zůstal čistý stůl, zbyly po něm dvě neprůhledné kauzy, jež budou dál zbytečně kalit beztak zanesené kulturní vody.

Kasíkův případ je průhlednější. Václav Kasík je v oblasti managementu významné hudební instituce, jakou je Česká filharmonie, tak viditelně nekompetentní, že není třeba dál argumentovat. Takovou volbu nelze vysvětlit jinak, než že Kasík buď dostal odměnu za předchozí politické služby (takový byl už PR post na pražském magistrátu), nebo ho ministr Riedlbauch využil k osobní hře. Ředitel Kasík se z nekompetence usvědčuje především sám. Ani měsíc po jmenování se neobtěžoval cokoliv sdělit o svých plánech, konceptech či úvahách na téma Česká filharmonie! Není co dodat.

U výběrového řízení na ředitele Národní galerie jsou okolnosti složitější. Ministr chtěl, aby výběr ředitele měl odbornou váhu. V komisi seděli špičkoví odborníci, mimo jiné Klaus Albrecht Schröder, ředitel vídeňské Albertiny, nebo Peter Klaus Schuster, exředitel Národní galerie v Berlíně. Přesto ministr nevybral, ačkoliv času na výběr měl dost (rozhodlo se v polovině dubna) a doporučení bylo nakonec jasné.

Jenže jmenovat vítěze Jiřího Fajta, bývalého ředitele starých sbírek NG, by bylo politicky riskantní, neboť je známo, že si jdou s Milanem Knížákem po krku, a to tak silně, že si hrozí žalobami. Kromě toho tu byl ministrův favorit Marek Pokorný, současný šéf Moravské galerie v Brně.

Proto se Václav Riedlbauch vrátil k výsledkům z úvodní fáze výběru, v němž podle informací ze zákulisí měli oba favorité po pěti hlasech. Všichni zahraniční účastnici údajně jednotně hlasovali pro Pokorného. Přesto ministr Riedlbauch nerozhodl.

Noty, ale politické

Proč? Jaký to má smysl, chtěl-li od počátku v klidu najít Knížákova nástupce a byl-li Pokorný, který s Knížákem nevede veřejné spory, jeho protege?

Důvody mohou být dva: a) zevnitř i zvnějšku komise byl tlak na jmenování Fajta, který přece jen vyhrál, a ministr nechtěl jmenováním Pokorného riskovat skandál; b) po volbách ministr odkladem rozhodnutí vyšel vstříc politikům, kteří mají zájem na udržení Milana Knížáka ve funkci; ten se sice chystá odejít, ale chce to udělat, až on uzná za vhodné, a ne na základě narychlo svolaného konkursu.

Jakou hru Václav Riedlbauch hrál, se dozvíme až podle toho, v jaké funkci se po odchodu z vlády vynoří. Do té doby se dá všelijak spekulovat. O čem se spekulovat nedá, je to, že ministr zkazil důležitý konkurs, který se v tak prestižním obsazení asi už nikdy opakovat nebude. Ministr navíc nepochopil, že výběrová řízení se dělají proto, aby se pod dohledem veřejnosti vybral kandidát, který má nejen v hlavě tu nejlepší představu, ale který ji také bude umět prosadit. Národní galerie ani Česká filharmonie mu za takovou otevřenost nestála.

  • Václav Kasík autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/1000/99949.jpg
  • Milan Knížák autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1702/170129.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...