Dotáhnou lidovci své dobré úmysly?

Třebaže volební preference KDU-ČSL atakují hranici pěti procent, stále ještě nejsou uspokojivé – v říjnu podle Factum Invenio 5,9 %, v prosinci podle STEM 4 %, v lednu podle CVVM 4,4 %. Budou-li příští průzkumy reagovat na víkendovou ideovou konferenci s omlazeným vedením a atraktivními sociálními prioritami, mohou naděje KDU-ČSL na návrat do Poslanecké sněmovny posílit. Ale další vývoj preferencí křesťanských demokratů bude záviset na tom, zda se dobré myšlenky podaří týmu Pavla Bělobrádka převést z oblasti idejí do roviny reálného politického programu. A podaří-li se to, pak ještě, zda bude mít obrozená křesťansko demokratická strana dostatečnou politickou sílu, aby svůj program mohla uskutečňovat.

K nejsympatičtějším idejím KDU-ČSL stále patří zásada, že základem naší společnosti má být rodina se dvěma rodiči a dětmi s vazbou na prarodiče a další příbuzné. Jak na konferenci uvedl první místopředseda KDU-ČSL Marián Jurečka, „manželství a rodina dnes představují nejspolehlivější sociální síť“. Klesající úcta ke klasické rodině i stále menší touha mít děti naopak vedou k hrozivým ekonomickým a sociálním problémům. Mezi rodiči a dětmi mizí i pocit vzájemné odpovědnosti: rodičů za výchovu dětí a dětí za zaopatření svých rodičů. Křesťanští demokraté proto za nejzávažnější „státní dluh“ nepovažují dluh vyjádřený v korunách, ale deficit nejméně jednoho milionu dětí v důsledku katastrofálního demografického vývoje po r. 1990. Nezmění-li se zásadně tento trend, „budeme potřebovat jeden milion přistěhovalců, kteří se budou schopni a ochotni starat o budoucí naše seniory,“ varuje Jurečka. Pomoci podle něj může „politika tří dětí v rodině“ včetně spravedlivého postavení v sociálním pojištění i v daňovém systému. To si lidovci představují zejména ve formě společného zdanění rodin, lepšího sladění rodinného a pracovního života a důchodové reformy vstřícné rodině. Ve státní sféře by se jednalo o stanovení určitého procenta částečných úvazků pro rodiče s malými dětmi, což pomůže inspirovat podobné motivační programy i v soukromé sféře. Jurečka hovořil také o potřebě větší rozmanitosti v nabídce hlídání dětí, o nutné podpoře církevních i privátních iniciativ v této oblasti a o povinnosti státu a obcí zajistit dostatečnou kapacitu v předškolních zařízeních. Kupodivu však nezmínil důležitý požadavek křesťanské prorodinné politiky, jímž je umožnění co největšímu počtu matek zůstat s předškolními dětmi doma.

Poněkud kontroverzně na konferenci vyzněla obhajoba stále problematičtějších trendů stále méně důvěryhodné EU z úst europoslankyně Zuzany Roithové. Nejen, že zamlčela pokračující principiální odklon současných unijních elit od křesťanských a konzervativních základů tohoto společenství, ale snažila se zlehčit i naši národní suverenitu, pod jejímž „pláštěm“ se prý „může skrývat vyprázdněné národovectví, ale také orientace jiným směrem, tedy na východ“. O poznání střízlivěji se vyjádřil předseda Bělobrádek, když řekl, že „musíme být kritičtí k některým parametrům a tendencím v EU“, že však není možné unii opustit, ale je třeba ji opravit – její „chod racionalizovat, zpřesnit a zefektivnit“. Je samozřejmě otázkou, jak si tuto „opravu“ KDU-ČSL se svými dvěma europoslanci a nepatrným vlivem na zahraniční politiku představuje. Nepříliš uvážená byla v této souvislosti i ostrá kritika potenciálních domácích spojenců, pro něž měli lidovečtí politici jen slova odsouzení. Prozíravější politik, který by jen hypoteticky uvažoval o vstupu do nějaké příští vlády, by sotva mohl (za levné populistické body) pálit mosty k budoucí spolupráci s podobně orientovanými stranami.

Zdá se však, že KDU-ČSL v tuzemsku žádné spojence nehledá. Inspiraci vidí hlavně v Německu a Rakousku. Bělobrádek dává za vzor CDU, která odmítla plošné škrty a prosadila zákon na urychlení růstu. Výsledkem bylo podle Bělobrádka loňské snížení německého rozpočtového deficitu o 75 %, zvýšení mezd a platů o 3,5 % a snížení nezaměstnanosti ze 7,7 na 7,1 %. Příklad jistě zářný, pro neustálenou českou demokracii a postkomunistickou ekonomiku – ve srovnání s politicky konsolidovaným ekonomickým tahounem Evropy – ovšem zatím nedostižný. Lapidárně vyjádřil přeshraniční toužení lidovecký místopředseda pro zahraniční politiku Pavel Svoboda: „kdo se chce mít jako v Bavorsku, musí také volit jako v Bavorsku“. Nic naplat, že v Bavorsku nevládne CDU, nýbrž sesterská křesťansko sociální CSU; smysl jeho výroku je jasný: ani život na dluh, ani trh bez přívlastku, ale sociálně tržní hospodářství. V tom se určitě bude s lidovci hodně souhlasit.

Ještě pár porůznu na konferenci vyslechnutých vět:
„Nerozlišujeme lidi na věřící a nevěřící, ale podle hodnot a postojů, podle vztahů k druhým lidem a vlastní zemi.“
„To, že má někdo práci, není samozřejmost, ale samozřejmostí je pomoc státu těm, kdo o ni přišli a pracovat chtějí.“
„Sociální politiku státu nebudeme realizovat na úkor zadlužování země.“
„Podporujeme dostupnost vysokoškolského studia pro nadané, nikoliv pro ty, kteří si studium mohou koupit.“

Nová KDU-ČSL se hledá a hledala se i na své ideové konferenci. To hledání není snadné ani prosté omylů. Ale v zásadě se snad daří.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...