Data dvou miliard uživatelů Facebooku mohla být zneužita. Jak zabezpečit účet?

Osobní údaje většiny z více než dvou miliard uživatelů Facebooku se mohly dostat do nepovolaných rukou. Na svém blogu to oznámila společnost Facebook, která stejnojmennou síť provozuje. Facebook doposud umožňoval hledat osoby podle e-mailu či telefonu, čehož mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce je od středy zablokována.

Video Události
video

Data dvou miliard uživatelů Facebooku mohla skončit v nepovolaných rukou

„Až do dneška lidé mohli zadat telefonní číslo či e-mail jiné osoby do vyhledávače Facebooku, což jim pomohlo je najít. Bylo to velmi praktické při hledání přátel v jazycích, ve kterých je komplikované vypsat celé jméno, nebo v případech, že lidé mají stejná jména,“ napsal ve středu na blogu technologický ředitel podniku Mike Schroepfer. Dodal ale, že tuto funkci k získání dat z veřejné části profilů mohli zneužít sběrači dat.

Ti díky e-mailovým adresám a telefonním číslům, které si mezi sebou hackeři vyměňují či které jsou na internetu dostupné, mohli pomocí zmíněné aplikace Facebooku získat jména osob a další osobní informace, jako jsou místo bydliště či zaměstnání. Vždy ovšem záleželo na tom, jaké údaje o sobě konkrétní uživatel na veřejné části profilu uvedl.

Jména, telefonní čísla, e-mailové adresy a další osobní informace přitom podle odborníků na internetovou kriminalitu představují zásadní ‚startovací‘ informace pro krádež identity a další škodlivé on-line aktivity. 

„Vzhledem k rozsahu a propracovanosti aktivity, kterou jsme zaznamenali, si myslíme, že veřejné profily většiny uživatelů Facebooku mohly být takto prozkoumány,“ uvedl Schroepfer.

Jak si zabezpečit data Facebooku?

Smazání facebookového účtu není jedinou možností, kterou mají k dispozici uživatelé obávající se o svá data. Přímo v prostředí Facebooku je možné skrze záložku Nastavení a dále Soukromí omezit, kdo uvidí vaše příspěvky, nebo rovnou regulovat, kdo vám může zaslat žádosti o přátelství, kdo uvidí, s kým se přátelíte, a podle jakých informací vás lze mezi  uživateli najít.

Uživatelé by vždy měli zvážit, zda sociální sítě potřebují znát adresu kde bydlí, kde pracují, jaké mají telefonní číslo a podobné osobní informace. Jakmile podobná data jednou zveřejní, začnou si žít vlastním životem, jak upozorňuje Russ Schrader, výkonný ředitel Národní aliance pro kybernetickou bezpečnost.

Nastavení a nástroje pro soukromí
Zdroj: Facebook

Skrz Nastavení lze také ohlídat, v jakém obsahu a příspěvcích budou uživatelé moci být označeni a v záložce Timeline a označování nastavit, kdo může přidávat obsah na zeď uživatele a kdo takové příspěvky uvidí. Pod záložkou Aplikace pak jde upravit, do kterých aplikací se přihlašujete pomocí facebookového účtu. 

Nastavit se dá i to, jestli se budete moci prostřednictvím Facebooku přihlašovat do aplikací třetích stran (například na sociální síť LinkedIn, do navigace Waze nebo hudebního Spotify). V nastavení Reklamy si pak lze ohlídat, jaké vaše údaje budou využívat inzerenti pro cílení reklamy.

Facebook nemá s daty problém poprvé

Zpráva o pochybném nakládání s uživatelskými daty se objevila v době, kdy Facebook již čelí aféře s využitím dat spojenou se společností Cambridge Analytica. Ta měla pro různé politické kampaně využívat data desítek milionů uživatelů této sociální sítě. Ač původní zprávy hovořily o zhruba 50 milionech zasažených uživatelských účtů, společnost později přiznala, že šlo až o 87 milionů účtů – z nich více než 70 milionů byly účty amerických občanů.

Data byla získána prostřednictvím kvízu, který vytvořil Alexsandr Kogan a vyplnily ho stovky tisíc uživatelů Facebooku. Jak se kvíz postupně šířil po sociální síti, sbíral i uživatelská data. V roce 2015 nicméně Facebook umožňoval, aby si aplikace stáhla data nejen uživatelů, kteří kvíz přímo vyplnili, ale také data jejich přátel. 

Kogan a Cambridge Analytica měli data následně využít k psychologickému profilování amerických voličů, čímž měli vytvořit rozsáhlou databázi. Právě ta měla pomoci Trumpovi k vítězství v prezidentských volbách v roce 2016.

Zuckerberga čekají dvě slyšení v americkém Kongresu

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg se příští týden zúčastní dvou slyšení v kongresových výborech o využívání osobních údajů britskou konzultační firmou Cambridge Analytica. Oznámil to ve středu americký parlament. Zuckerberg byl pozván na úterní společnou schůzi právního a obchodního výboru Senátu a na středeční zasedání energetického a obchodního výboru Sněmovny reprezentantů.

„Slyšení bude důležitou příležitostí k tomu osvětlit problémy s ochranou kritických spotřebitelských dat a možností pomoci Američanům, aby pochopili, co se děje s jejich osobními informacemi on-line,“ komentoval pozvání šéf sněmovního výboru pro energetiku a obchod Greg Walden.

Facebook se už loni potýkal s kritikou kvůli tomu, že trollí farmy zneužívají jeho stránky pro šíření ruské propagandy a fake news. Nejnovější události kolem Cambridge Analytica podnítily zahájení šetření jak ve Spojených státech, tak i v Evropě a nepříznivě zahýbaly i s akciemi celého Facebooku.

Také Evropská komise navrhne zemím EU po posledních skandálech systémové a strategické řešení problému. Uvedla to komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová. Kvůli nedávnýmu využití údajů asi 87 milionů uživatelů Facebooku se už písemně obrátila na provozní ředitelku společnosti Sheryl Sandbergovou, odpověď čeká v několika příštích dnech.