Předpověď počasí v kapse. Aplikace rozeberou déšť i po minutách

Zjistit, jaké se čeká počasí na konkrétním místě v určitou hodinu, nebylo jednodušší. Řada webových stránek i aplikací pro mobily o počasí nabízí nejen hodinové a minutové výhledy, ale i aktuální snímky z radarů. Vyhledávaná je co největší přesnost. Řada aplikací čerpá data přímo z hydrometeorologických ústavů, a to i z Česka nebo Norska.

Ilustrační foto
Zdroj: Facebook Počasí ČT/Libor Čihák Junior‎

Zřejmě nejstahovanější aplikací pro operační systém Android je AccuWeather. Vychází ze stejnojmenného webu, přičemž dosud si ji pořídily desítky milionů uživatelů. Dosahuje průměrného hodnocení 4,3 z pěti a nainstalovat si lidé mohou odvozenou verzi i na chytré televize nebo do hodinek SmartWatch. Svou verzi má i pro operační systém Applu.

I když jde o zahraniční aplikaci, je lokalizovaná do více než stovky jazyků a zvládá češtinu. Kromě klasického zobrazení předpovědi po dnech a hodinách nabízí i minutovou předpověď srážek pro následující dvě hodiny. Tato služba ale není dostupná pro všechna místa. Uživatelům pak aplikace nabízí také animované radarové a satelitní snímky. V placené verzi se pak uživatel zbaví reklam.

Americký meteorologický model portálu AccuWeather loni předpovídal velmi horké léto, pro letošní prázdninovou sezonu pak varoval pro oblast střední a západní Evropy před řadou místních bouřek. Česko zažilo skutečně vydatné bouřkové období hned na konci května, silné bouřky byly i v polovině června a na přelomu července. Další bouřky mají přerušit vysoké teploty posledních dní. Horko doprovázené suchem předpověděl AccuWeather pro Itálii, Řecko a další jihovýchodní evropské státy, teplé počasí pro Pyrenejský poloostrov. I tato dlouhodobá předpověď zatím vychází.

S českou lokalizací má pak mezi aplikacemi pro Android úspěch i aplikace Morecast s více než pěti miliony stažení a hodnocením 4,4 z pěti od více než sto tisíc uživatelů. Kromě tradičního sledování počasí po hodinách umožňuje například pospojovat teploty na plánované trase, například cesty do Chorvatska. Zobrazuje radarové snímky i záběry z kamer, v případě bouřek je možné sledovat vývoj po minutách.

České počasí od českých meteorologů

Z českých aplikací o počasí pro Android dominují ty, které vycházejí z údajů Českého hydrometeorologického ústavu – Meteor. Jedna poskytuje meteoradar, díky kterému mohou uživatelé aktuálně sledovat pohyb srážek přes Českou republiku a její okolí. Aplikace byla stažena více než milionkrát a od desítek tisíc uživatelů má průměrné hodnocení 4,6 z pěti.

Druhou je aplikace s přízviskem Aladin, která přináší detailní informace o předpovědi teploty, vlhkosti, tlaku, větru a srážek, které doprovází grafy. Stažena byla také více než milionkrát a její hodnocení je o něco nižší. V zimě se ale také může hodit související aplikace o sněhovém zpravodajství.

Přes web mohou lidé sledovat i Medarda, který vychází z numerického modelu pro předpověď počasí WRF (Weather Research and Forecasting). Za projektem je Ústav informatiky Akademie věd České republiky. Nabízí informace o oblačnosti, teplotě, srážkách a větru a ukazuje předpověď na mapkách. Ke stažení je aplikace, má ale v některých případech potíže.

Velkou popularitu si mezi uživateli vybojovalo norské meteorologické zpravodajství. Webové stránky a potažmo i aplikace Yr vychází z údajů tamního meteorologického ústavu. Aplikace byla stažena více než milionkrát a dosahuje průměrného hodnocení 4,2 od pětadvaceti tisíc uživatelů. V jednoduchém grafickém rozhraní zobrazuje předpověď na několik dní dopředu i vývoj v nejbližších hodinách. Na webových stránkách si návštěvníci mohou zobrazit i animované radarové snímky.

Zajímavou alternativu nabízí Weather Underground, která se snaží mezi konkurencí uspět s tím, že sbírá data z místních měření, takže se může uživatel podívat na výsledky v mnohem konkrétnější lokalitě, než je celé město. Jen napříč Prahou se nabízí desítky měřicích bodů. Za poplatek se uživatel zbaví reklam.

Weather Underground
Zdroj: wunderground.com

Svou aplikaci má i The Weather Channel. Mezi aplikacemi pro Android získala od skoro půl druhého milionu uživatelů průměrné hodnocení 4,3 z pěti. Kdo si ale nechce pořizovat samostatnou aplikaci pro počasí, může využít i aplikaci Google, která kromě vyhledávače zobrazuje zprávy, a to včetně těch meteorologických.