Software pro červené tlačítko si lidé budou moci nahrát do svých počítačů. Červené tlačítko je připraveno ve dvou formách, jako součást hlavního panelu webového prohlížeče a jako součást webové stránky. „Vy reportujete obsah stránky, na které se nacházíte, ten report se dostane na horkou linku, tam ho vyhodnotí operátoři a posoudí, zda ho předají dál policii nebo další horké lince do zahraničí,“ vysvětlil Pavel Vichtera z Národního centra bezpečnějšího internetu.
Cílem projektu je bojovat zejména s tvůrci a provozovateli internetových stránek zaměřených na dětskou pornografii, pedofilii, dětskou prostituci. Upozornit bude možné i na stránky s rasistickým, xenofobním a extremistickým obsahem. Když půjde o závadné stránky českých provozovatelů, odborníci rovnou kontaktují policisty, u zahraničních stránek buď osloví spolupracující zahraniční organizace, nebo provozovatele stránek.

Reportáž Terezy Kručinské
Reportáž Terezy Kručinské
U 09.02.10
Rozhovor s Pavlem Vichterou a Evou Vaníčkovou
Eva Vaníčková v Událostech, komentářích
Podle četných studií jsou děti obecně velmi důvěřivé a ochotné sdělovat své osobní údaje. Až dvě třetiny dětí rodiče vůbec nekontrolují, co na internetu dělají. Na schůzku s neznámým člověkem je ochotno jít 30 procent šestnáctiletých Čechů, evropský průměr je deset procent, řekla předsedkyně výboru Eva Vaníčková.
České národní centrum bezpečnějšího internetu funguje od roku 2005 s podporou Evropské unie. Snaží se zvyšovat znalosti dětských uživatelů internetu o možných hrozbách této sítě a učit je, jak jim účinně čelit. Loni v srpnu zde centrum rozjelo podobně zaměřenou internetovou horkou linku.
Do budoucna se uvažuje o rozšíření programu pro internetové aplikace, například chat, řekl Pavel Vichtera z NCBI. Organizátoři chtějí program nabídnout také pro 6 000 českých základních škol v ČR.
