Rath definitivně prohrál spor o karikaturu v Reflexu

Praha - David Rath definitivně prohrál soudní spor kvůli obálce časopisu Reflex. Objevil se na ní s Hitlerovými rysy. Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud. Městský soud v Praze už dříve rozhodl, že se vydavatelství Ringier nemusí Rathovi omlouvat. Poslanec žaloval vydavatelství kvůli karikatuře, která vyšla v únoru 2009 v týdeníku Reflex. Byl na ní zpodobněn jako nacistický diktátor Adolf Hitler. Soud o Rathově dovolání nedávno rozhodl bez veřejného jednání.

Městský i Vrchní soud v Praze v minulosti dospěly k závěru, že karikatura není neoprávněným zásahem do Rathových osobnostních práv. Má totiž jistý reálný základ v Rathových výrocích. Poslanec tehdy v rozhovoru pro Lidové noviny hovořil o receptech nacismu na řešení hospodářské krize. Soud poukázal i na některé výroky o jeho politických protivnících. „Pro karikaturu je typické, že zveličuje, přehání a ironizuje,“ stojí v usnesení Nejvyššího soudu. Umění karikaturisty prý nespočívá v přiměřenosti a nestrannosti, ale právě v tom, že je ostrý a jednostranný, ovšem na reálném základě, byť minimálním.

Rath označil karikaturu za nechutný útok, který nemá ve světě obdoby. Označil za nepřípustné, aby „jakýkoli žijící politik byl vyobrazován jako největší masový vrah v dějinách lidstva“. Již dříve uvedl, že článek urazil jeho osobně, jeho rodinu, která z jedné části zahynula v koncentračních táborech, a další oběti nacismu. Vydavatelství žaloval za překročení hranic etiky a zásah do osobnostních práv. Po Ringieru požadoval omluvu, finanční částku nikoli.

Karikatura Davida Ratha v Reflexu
Zdroj: ČT24

Vydavatelství se ale bránilo tím, že má právo karikovat politika a karikaturu chápe jako specifický typ komentáře. Časopis v článku o Rathovi referoval o jeho mocenských praktikách. Podle redakce karikatura zachytila Ratha jako kombinaci klauna a diktátora, jako křížence Adolfa Hitlera s komikem Charliem Chaplinem.

Reflex materiály o Rathovi reagoval na jeho rozhovor pro Lidové noviny, v němž hovořil o receptech nacismu na řešení hospodářské krize. Poslanec časopis zažaloval také za článek Arbeit macht Rath, který je parafrází hesla Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) umísťovaného nacisty nad brány koncentračních táborů. V textu prý Reflex použil nepravdivé citace místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha.