Jak odložit konec světa. Francouzský komiks hledá cestu z klimatické krize

3 minuty
Česky vyšel Svět bez konce
Zdroj: ČT24

Česky vyšel Svět bez konce, komiks, který přístupnou formou vysvětluje klimatickou změnu. Částečné východisko vidí v jaderné energii. Ve Francii se stal nejprodávanější knihou loňského roku. Spolu s kreslířem Christophem Blainem ho vytvořil energetický expert Jean-Marc Jancovici.

Komiks si všímá jevů, jako je oteplování, prudší výkyvy počasí a přírodní katastrofy. Vysvětluje, jak fungují různé způsoby produkce energie, jak je lidstvo na energii závislé, jakými zásadními změnami naše planeta v současnosti prochází a jaké jsou jejich důsledky a dopady.

Odborník si na pomoc přivolali i Iron Mana. Americký superhrdina ale tentokrát není zachráncem, jeho oblek autorům slouží jako metafora technického pokroku: umožňuje člověku dělat dříve nepředstavitelné věci, ovšem za cenu závislosti na velkém množství energie.

„Ta knížka je plná čísel a grafů, ale všechno je to znázorněno formou různých metafor a obrazů,“ podotýká překladatelka Michala Marková.

Jádro je řešení, míní Jancovici

Cestu ke zbrzdění klimatické změny vidí Jean-Marc Jancovici v jaderné energii. K překladu knihy si proto nakladatelství přizvalo i jako odborného redaktora Petra Váchu, který pracuje v Ústavu jaderného výzkumu Řež na vývoji reaktorů nové generace.

Komiks Svět bez konce
Zdroj: ČT24

„Konkrétně pracujeme na heliem chlazeném reaktoru, který může mít obrovskou teplotu uvnitř a může nahradit spalování plynu v průmyslu,“ upřesnil Vácha. Navíc by měl sám produkovat další palivo a využívat to už vyhořelé ze současných elektráren. „Takže to odpovídá i na otázku, co budeme dělat, až nám začne docházet uran,“ dodává Vácha.

Takzvané množivé reaktory zmiňuje i komiks. Kritika ale Jancovicimu vyčítá zjednodušování a také zlehčování rizik spojených právě s jádrem. „Pár možná takových výroků tam bylo, jak jsou francouzské jaderné elektrárny neskutečně bezpečné a nemůže se nic stát,“ připouští Vácha. „Snažíme se, aby pravděpodobnost nehody byla extrémně nízká, ale naprosto ji vyloučit je nemožné. Cokoliv děláte, s sebou nese nějaké riziko,“ varuje.

Koupit si čas

Podle Michaly Markové se Jancovici netají tím, že jadernou energii považuje za nedílnou součást blízké budoucnosti lidstva. „Ale přímo píše, že nám koupí čas, abychom uvažovali o jiných a možná lepších řešeních,“ dodává překladatelka.

Rozvoj jaderné energie může trvat, například reaktor HeFASTo z Řeže bude sloužit nejspíš až po roce 2040. Už teď je ale podle knihy nutné, aby lidstvo snižovalo svou spotřebu. Že jde o problém, který lidi zajímá, svědčí i úspěch komiksu v rodné zemi autorů, Francii. Knihy Svět bez konce se tam prodalo přes 850 tisíc výtisků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
před 10 hhodinami

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Objeví se i známé tváře

Jeden z nejoceňovanějších televizních hitů posledních let Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Černá komedie se tentokrát přesunula do Thajska. Než se odhalí oběť tragédie, stráví diváci jeden týden s pestrou paletou postav. Mnohdy bizarní figury z té nejbohatší společenské vrstvy hrají neokoukané i známé tváře – v nové sérii se objeví třeba Jason Isaacs ze série o Harrym Potterovi nebo Walton Goggins známý z filmů Quentina Tarantina. První dvě řady získaly patnáct televizních cen Emmy a dva Zlaté glóby. Už teď je potvrzená i čtvrtá série.
17. 2. 2025

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
14. 2. 2025

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na výstavě s názvem Svoboda navzdory v pražském Artivist Labu.
13. 2. 2025

Buffy opět přemůže upíry, její návrat by ale divákům krev pít neměl

Na obrazovky se vrátí seriálová postava, která si na přelomu milénia získala i spoustu českých fanoušků. Chystá se totiž reboot Buffy, přemožitelky upírů, navíc opět se Sarah Michelle Gellarovou, kterou tato role proslavila. Část reakcí na „další kapitolu v Buffyverzu“ je nadšená, část se ptá, jestli si „upíří“ hrdinka spíš nevyláme zuby.
12. 2. 2025
Načítání...