Miliony netřeba, pár tisíc stačí. Programy radí, jak začít sbírat umění

3 minuty
Události: Programy pomáhají se sběrem umění
Zdroj: ČT24

Soukromých sběratelů umění podle galeristů v Česku přibývá. Vznikají proto programy, které radí, jak se nenechat podvést a jak bezpečně uložit své finance do uměleckých děl.

Nevlastní auto ani dům, ale obrazů zavedených i začínajících umělců má ve své sbírce přes dvacet. Barbora Půlpánová sběratelství propadla. A rozhodla se proto naučit i ostatní, jak se na trhu s uměním orientovat.

„U žijícího umělce máte v podstatě jistotu, že to dílo je pravé, koneckonců se ho na to můžete zeptat. Je dobré dbát na to, aby vám buď umělec nebo galerista, který ho zastupuje, vystavil certifikát pravosti nebo smlouvu,“ přiblížila zakladatelka EduArt Experience.

Barbora Půlpánová začínajícím sběratelům radí nákup děl hlavně neuspěchat. Ptát se na historii umělce, jeho výstavní činnost i na to, jak o umění a tématech, která zobrazuje, přemýšlí. I na to, proč dílo stojí tolik peněz.

Sběratelka: Investuji do toho, co se mi líbí

Nutností pro sběratelství podle ní nejsou ani velké peněžní obnosy. „Já si myslím, že to je takový mýtus, že když sbíráte umění, že potřebujete nutně miliony. Dá se začít i s pár tisíci korun. Pro mě je důležité, aby to dílo bylo autentické,“ uvedla.

Sběratelé utratili za umění v loňském roce na tuzemských aukcích více než 1,6 miliardy korun. Ne každý ale bere umění jako investici. „Přemýšlet nad uměním jako nad investicí mě velmi stresovalo. Jakmile jsem si to utřídila a rozhodla se investovat do toho, co se mi líbí, co mě zaujme, tak ze mě ten stres opadl,“ popsala sběratelka Katarína.

Nasměrovat a pomoci s výběrem mohou i galerie. Jednotlivé umělce často také zastupují. „Galerie jsou arbitr, který má zodpovídat za kvalitu toho, jak se ke sběrateli výtvarné umění dostává. My jsme právě to síto, kterým propadávají věci,“ nastínil šéfkurátor galerie Kvalitář Jan Dotřel.

Kromě jména umělce určuje hodnotu díla nakonec i to, jak důležité je jméno samotného sběratele. Pokud je dílo součástí významné sbírky, automaticky to jeho hodnotu zvedá. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 8 hhodinami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 10 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 13 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
13. 4. 2025

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...