Do Západočeské galerie v Plzni se vrátily Zlaté časy

České umění doby „fin de siècle“ připomíná výstava Zlaté časy v Plzni. Představuje díla z přelomu devatenáctého a dvacátého století, která jsou součástí sbírek Západočeské galerie. Tehdejší výtvarnou scénu dokládá tvorba Alfonse Muchy, Jan Preislera, Františka Kupky či Josefa Váchala.

Období od konce devatenáctého století až po začátek první světové války se označuje jako Belle Époque, proto se do názvu výstavy dostaly „zlaté časy“.  Vystavená díla prezentují všechny důležité umělecké směry, které tehdy vznikaly, jako symbolismus, secese a impresionismus.

„Návštěvníci mají příležitost zhlédnout díla, která se velmi záhy stala nedílnou součástí českého dějepisu výtvarného umění, v němž zaujímala dominantní postavení. Mezi ně bezesporu patří práce dvou vůdčích osobností té doby – triptych Jaro od Jana Preislera, který se stal klíčovým dílem české secese, a obrazy Antonína Slavíčka, zejména z jeho takzvaného 'kameničkovského' období, jež předznamenávaly nástup moderního českého umění 20. století,“ uvádí autor výstavy a ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil.

Obrazy i technické novinky

Téměř sto dvacet děl je rozděleno do čtyř tematických celků: Krajina, Víra a nadpřirozeno, Život na venkově a Život ve městě. Atmosféru doby dokreslují dobové fotografie, plakáty, ale také technické novinky a první záznamy pořízené filmovou kamerou.

„Návštěvníci tak uvidí například první gramofon, fonograf, fotoaparát či počítací stroj. Součástí výstavy budou také filmové projekce natočené na počátku dvacátého století,“ doplňuje kurátorka Ivana Skálová.

K výstavě současně vychází publikace padesáti mistrovských děl českého umění období fin de siècle ze sbírek Západočeské galerie v Plzni. Kolekce umění z přelomu devatenáctého a dvacátého století patří podle ředitele galerie k tomu nejlepšímu v galerijních sbírkách i v kontextu dalších veřejných sbírek v Česku. Nedávno ji rozšířilo například dlouho nezvěstné dílo Emanuela Krescence Lišky Svítání po Velkém pátku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínal i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
před 19 mminutami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 3 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
včera v 09:00
Načítání...