Bookerovu cenu vyhrála „krutě vtipná“ satira z občanské války na Srí Lance

Letošní Bookerovu cenu za román získal srílanský spisovatel Šehan Karunatilaka. Sedmačtyřicetiletý autor ocenění obdržel za svou satirickou knihu The Seven Moons of Maali Almeida (Sedm měsíců Maaliho Almeidy).

Vítězný román je „krutě vtipnou“ satirou odehrávající se na pozadí občanské války na Srí Lance. Vypráví o válečném fotografovi, který se jako mrtvý probudí v nebi a netuší, kdo ho zabil. Seznam podezřelých je přitom „depresivně“ dlouhý. Ale i v posmrtném životě se Maalimu krátí čas. Má sedm měsíců na to, aby se pokusil kontaktovat muže a ženu, které má nejraději, a dovedl je k ukryté skrýši fotografií, které otřesou Srí Lankou.

„Zavede (čtenáře) na cestu horskou dráhou životem a smrtí až do toho, co autor popisuje jako temné srdce světa. A tam čtenář ke svému překvapení najde radost, něhu, lásku a věrnost,“ uvedl ke Karunatilakově románu předseda poroty, někdejší ředitel Britského muzea Neil MacGregor. Porotci podle jeho slov knihu vybrali pro „ambice, rozsah, dovednost, odvahu, smělost a veselost provedení“.

Kytarista i reklamní textař

Karunatilaka se narodil a vyrostl na Srí Lance, studoval na Novém Zélandu a poté pracoval v Londýně, Amsterdamu i Singapuru. Momentálně žije opět v rodné zemi. Živil se jako copywriter v reklamě a také hrál jako kytarista v rockových kapelách. Mezi autory, kteří na něj měli vliv, uvádí Kurta Vonneguta, Salmana Rushdieho či Stephena Kinga.

Kriticky oceňovaný už byl Karunatilakův debut Chinaman: The Legend of Pradeep Mathew, který vyšel před dvanácti lety. Vyprávěl o novináři a alkoholikovi, který pátrá po osudu někdejší kriketové legendy. Česky žádná kniha tohoto autora ještě nevyšla.

Kromě srílanského spisovatele se do nejužšího výběru dostala například Zimbabwanka NoViolet Bulawayová, která už o cenu v minulosti usilovala, nebo také držitelka Pulitzerovy ceny za literaturu, Američanka Elizabeth Stroutová.

Bookerovy ceny pro asijské autory

Bookerova cena, založená v roce 1969, byla původně určena spisovatelům z Británie, Irska a zemí britského Společenství. Od roku 2014 ji mohou získat romány v angličtině vydané ve Spojeném království. 

Letos byla Bookerova cena poprvé od roku 2019 předána v přímém přenosu za přítomnosti britské královny manželky Camilly. Vítěz získává také finanční odměnu ve výši padesát tisíc liber, tedy 1,4 milionu korun.

Každoročně se uděluje také Mezinárodní Bookerova cena. Ta patří anglickým překladům vydaným v Británii či v Irsku. Letos vyzdvihla, stejně jako Bookerova cena, tvorbu asijských literárů. Laureátkou se totiž stala indická spisovatelka Gítáňdžali Šríová. Její román Tomb of Sand (v překladu Písečná hrobka) je první knihou v jakémkoli jazyce Indie, která získala toto prestižní ocenění. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
před 9 mminutami

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje, a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 8 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 9 hhodinami

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
před 22 hhodinami

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
včera v 11:22

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizovánovčera v 11:16

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025
Načítání...