Ceny Magnesia Litera vyhrál Gott. Zpěvákův „československý příběh“ sepsal Pavel Klusák

Knihou roku 2021 se podle cen Magnesia Litera stala publikace Gott: Československý příběh. Hudební publicista Pavel Klusák zasadil příběh ikony populární hudby do kontextu dobové politiky a kultury. Kniha o Gottovi je také vítězem kategorie publicistika.

O Knize roku 2021 hlasovalo téměř dvě stě lidí z knižní branže: od akademiků až po knihovníky a knihkupce. Hlavní ocenění se vybírá napříč kategoriemi Magnesie Litery, s výjimkou nakladatelského činu a překladu.

Gott: Československý příběh není klasickou biografií české (československé) popové hvězdy, hudební publicista Pavel Klusák několikanásobného Slavíka zasazuje do politických a kulturních souvislostí. Výsledkem je kniha, která „není primárně mýtoborná; je spíše pátravá a rozkrývající“. „Zkusil bych tohle ocenění brát jako podporu přesvědčení, že není ještě prodiskutováno vše kolem normalizace u nás a toho, jak tehdejší časy ovlivňují časy, ve kterých žijeme,“ prohlásil oceněný autor Pavel Klusák. Patří mu také vítězství v kategorii publicistika.

Kategorie próza jako jediná napíná šest finalistů, Magnesia Litera chce rozšířeným počtem nominací upozorňovat na kvalitní prozaické texty. Literu za prózu ale porotci udělili jen jednu: sociologovi a publicistovi Stanislavu Bilerovi. Jeho třetí kniha Destrukce sleduje prozření třicátníka, který se rozhodl prchnout z města na venkov za vytouženým řádem. Magnesia Litera hodnotí: „Novodobý vesnický román odkazuje ke kafkovské absurditě i musilovskému odcizení, a vůbec staví neotřelou literární hru, v níž má místo humor i žánrové prvky. Téma klimatické krize a souvisejících společenských problémů pak vrcholí v apokalyptické grotesce s přesvědčivým humanistickým přesahem.“

1 minuta
Stanislav Biler: Destrukce
Zdroj: ČT24

Marka Míková byla na Literu za knihu pro děti a mládež nominována už několikrát. Získala ji až za nejnovější příběh Kabát a kabelka. I s pomocí ilustrací Galiny Miklínové vtahuje malé čtenáře do dobrodružství, která během nouzového stavu v prázdných pražských ulicích čekají na nesmělý kabát a sečtělou kabelku. „Marka Míková vypráví o jejich vztahu autenticky a s jistotou očité svědkyně. A protože je svědkyně všímavá a citlivá, okouzlí její vyprávění poetikou, osobitostí i humorem a chytne za srdce jako každý opravdový milostný příběh,“ píše Magnesia Litera.

1 minuta
Marka Míková: Kabát a kabelka
Zdroj: ČT24

Významný překladatel a někdejší děkan DAMU Vladimír Mikeš je také básníkem. Odkud to přichází?, ptá se v názvu vítězná sbírka jeho poezie, jež shrnuje autorovu poetickou tvorbu z let 2015 až 2018. Podle Magnesie Litery se v Vladimír Mikeš ve svých epických verších představuje jako „tvůrce s téměř titánským darem vyprávět“.

1 minuta
Vladimír Mikeš: Odkud to přichází?
Zdroj: ČT24

Literárním debutem zaujala dramaturgyně a kulturní manažerka Tereza Dobiášová. Její Tajemství vypráví „neskutečný příběh Anežky České“. Velkoformátový románový obraz zachytil život pozdější světice před vstupem do kláštera. „Anežka se představuje čtenáři nikoliv jako schematicky vykreslená svatá žena z legend, ale jako dívka s bohatým vnitřním životem,“ upozorňuje Magnesia Litera. Autorka doložené historické události dokresluje fiktivními tajemnými, mystickými i milostnými příběhy. Ilustracemi příběh Anežky České, jak „se asi nemohl stát“, doprovodil Petr Nikl.

1 minuta
Tereza Dobiášová: Tajemství. Neskutečný příběh Anežky České
Zdroj: ČT24

Při hodnocení překladových titulů porotci roztáli při čtení objemné sci-fi Led. Napsal ji polský spisovatel Jacek Dukaj. „Jde o žánrovou literaturu, ale nabízí mnohem víc než jen to, co očekává ten, kdo rád čte sci-fi literaturu,“ upozornila při přebírání ceny polonistka Michala Benešová. S rozsáhlým paralelním světem se popasovala společně s Michaelem Alexou.

1 minuta
Jacek Dukaj (přel. Michael Alexa a Michala Benešová): Led
Zdroj: ČT24

Za nakladatelský čin byl oceněn Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého, který se loni zasloužil o návrat Lipnické bible do Lipnice, kde nejspíš vznikla. Iluminovaný středověký rukopis byl zapůjčen z Washingtonu, a to po šesti stech letech od dokončení. O „štítu víry v neklidných časech pozdního středověku“ při té příležitosti vznikla knižní publikace, kterou připravil mezinárodní a mezioborový vědecký kolektiv pod vedením Lucie Doležalové a Karla Pacovského. Umožňuje rukopis podrobně studovat. „Lipnická bible představuje odvahu. Odvahu vystoupit za obzor toho, čemu rozumíme, za hranice své specializace, jazyka i země, odvahu stát si za svým a pobláznit tím všechny kolem,“ míní Magnesia Litera.

1 minuta
Lucie Doležalová, Karel Pacovský a kol.: Lipnická bible
Zdroj: ČT24

Literu za naučnou literaturu převzal entomolog Jan Žďárek. Publikace Ohroženi hmyzem? do jisté míry navazuje na jeho knihu Neobvyklá setkání vydanou před čtyřiceti lety. V novince odborník v oblasti chemické komunikace, fyziologie a etologie hmyzu popularizuje – při zachování vysoké odborné úrovně – nejnovější informace svého oboru. „Chci zdůraznit ekonomickou odvahu nakladatelství Academia zakoupit nejkrásnější fotografie, bez kterých by čtenář těžko pochopil, že neuvěřitelné příhody z říše hmyzu, o nichž v textu vyprávím, nejsou jen sci-fi,“ připomněl při převzetí ceny Jan Žďárek.

1 minuta
Jan Žďárek: Ohroženi hmyzem?
Zdroj: ČT24

Magnesia Litera se po kvalitních textech poohlíží i na internetu. Vyčlenila jim samostatnou kategorii Blog roku. Za rok 2021 ji vyhrálo Řecké štěstí, tedy stejnojmenná facebooková stránka Kateřiny Panou. Češka dlouhodobě žijící v Řecku začala prý své postřehy zveřejňovat, aby ukázala, že tato země „není jen gyros a pláže“.

Z ceny čtenářů se může těšit spisovatel a stand-up komik Pavel Tomeš za „humorný román o smrti“ Až na ten konec dobrý. „Možná se bereme někdy moc vážně a zapomínáme, že nejlepší, jak se s něčím vyrovnat, je zasmát se tomu od plic,“ shrnul poselství své knihy Tomeš.  

Ceny Magnesia Litera za rok 2021 se předávaly na Nové scéně Národního divadla v přímém přenosu České televize.  

85 minut
Záznam: Ceny Magnesia Litera za rok 2021
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
před 13 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 15 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.
25. 3. 2025
Načítání...