Svět nemá jen jednu interpretaci. V Huse na provázku vyprávějí o ztraceném národě Chazarů

Před mnoha staletími vytvořili Chazaři ve východní Evropě mocnou říši, po níž téměř nic nezbylo. Mýty s tímto národem spojené se promítly do románu srbského spisovatele Milorada Paviče. Jeho Chazarským slovníkem nyní jako první scéna v Česku listuje i brněnské Divadlo Husa na provázku.

Chazaři byli původně kočovné kmeny příbuzné hlavně s Turky. Obchodně zdatnému národu se podařilo v raném středověku vytvořit říši, která v největším rozkvětu sahala od Černého ke Kaspickému moři.

Na křesťanskou misi mimochodem do této země přišli Cyril a Metoděj, po jejím skončení se na žádost knížete Rostislava vydali na Velkou Moravu. Přestože se Chazarové stali mezi kočovnými národy elitou, po rozpadu jejich říše zmizeli. Nedochovaly se o nich téměř žádné informace.

Napříč staletími i sny

Pavič ve své knize skromná fakta opředl bohatými mýty a soudobými motivy. Chazarský slovník je skutečně sestaven ze slovníkových hesel, které ale tvoří vyprávění. „Odehrává se v rámci mnoha staletí, snů i skutečností. Má nespočet postav,“ přibližuje román umělecký šéf Husy na provázku Martin Sládeček.

Lexikon tvoří tři barevně odlišené části – křesťanská, islámská a hebrejská. Vyšel ve verzích pro ženy a muže, na základě autorovy teorie, že muži a ženy čtou knihy jiným způsobem. Verze se liší v jediném odstavci. I návštěvníci brněnské premiéry si mohli vybrat mezi programovou brožurou pro ženy, anebo pro muže.

3 minuty
Divadlo Husa na provázku nastudovalo Chazarský slovník
Zdroj: ČT24

Jak ustát složitost světa

Tématem inscenace je komplexnost světa, v němž není – stejně jako v Pavičově předloze – jen jedna pravda nebo interpretace. Jevištní adaptace čtyřicet let starého románu s historickou tematikou zahrnuje řadu současných motivů a otázek. „Jak ustát složitost světa, jinakost druhých, různost,“ upřesnil Sedláček. „Odehrává se tu nečekaně zajímavý detektivní příběh o hledání jednoty vprostřed různých náboženství,“ doplnil.

Režie inscenace se ujal Jan Mikulášek, zároveň spolupracoval s Markem Cpinem na scénografii. Vznikla rudá scéna s muzejními vitrínami a lezeckou stěnou, která zároveň slouží k projekci slovníkových hesel.

Po brněnské premiéře plánuje Husa na provázku i pražskou. Chazarský slovník doveze v únoru i do Divadla Archa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 15 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
16. 4. 2025

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025
Načítání...