Ji.hlava hledá domov, pomocí třímetrového skoku i kojotů na hranicích

5 minut
Festival Ji.hlava rozebírá téma domova
Zdroj: ČT24

Jak podstatný je domov? Ptá se letošní ročník přehlídky dokumentů Ji.hlava. Festivalové snímky reflektují zejména uprchlickou krizi a všímají si příběhů těch, kteří své domovy museli opustit kvůli válce nebo proto, aby dovedli zajistit rodinu.

Dokument Lotyšští kojoti sleduje převaděče, kteří na ruské hranici, v prostoru nekonečných bažinatých lesů a opuštěných vesnic, riskují svou svobodu, aby k ní dopomohli jiným. Z pobaltské země pochází i hrdina snímku Skok – námořník, jenž v roce 1970 přeskočil tři metry ze sovětské rybářské lodi na hlídkový člun americké pobřežní stráže, aby požádal o politický azyl. 

Ve filmu Vlastní domov hledá libanonská režisérka žijící v exilu své kořeny, a to prostřednictvím videodeníku. „Pracuji s vrstvami paměti. Se vzpomínkami na to, co jsem zažila. Ukazuje, jak jsem si tyto zážitky vybavovala, jak jsem je přijala za své, jak se staly mou vlastní minulostí skrze různá setkání a hlavně díky vyprávění mé matky,“ vysvětluje dokumentaristka Ruby Atiyehová.

Není lehké soudit

Hervého z Pobřeží slonoviny sleduje kamera do Řecka, kam utekl. Usadil se ve vybydleném bytě a začal dělat ilegálního převaděče. Režisér snímku Otčiny Gabriel Babsi jeho život dokumentoval pět let. „Samozřejmě jsem se divil, co dělám, že natáčím kriminálníky. Realita ale není jen bílá a černá. A když se potopíte hlouběji do světa podsvětí, zjistíte, že není lehké soudit,“ podotýká. 

Uprchlické krizi se už několik let věnuje také slovenský dokumentarista Tomáš Rafa. Jeho dokument s trpkým názvem Uprchlíci jsou tu vítaní je setkáním s pomáhajícími dobrovolníky i střetem s ultrapravicí. Sestříhán je z autentických záběrů bez vysvětlujícího komentáře. „Film začíná v Německu a končí na ostrově Lesbos v Řecku, tedy jsem se vydal opačnou cestou. Tato dramaturgie mi dala možnost se postupně podívat, jak jednotlivé státy reagují,“ prozradil filmař.

Festivalové snímky s tématem domova si diváci mohou letos pustit právě doma, tedy na místě, kde spousta lidí nejen z Česka musí trávit v současné situaci většinu času. Jihlavská přehlídka se totiž koná tentokrát pouze on-line, program má naplánovaný až do 8. listopadu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 4 hhodinami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 6 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 9 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
06:31Aktualizovánopřed 14 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
včera v 20:04

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...