Tip z iVysílání: Grimault a Prévert vypráví Andersenovu pohádku

Francouzský tvůrce animovaných Filmů Paul Grimault a básník Jacques Prévert v roce 1980 po svém převyprávěli známou pohádku Hanse Christiana Andersena. Jejich bajka Král a pták vychází z příběhu Pastýřka a kominíček. V iVysílání ji lze vidět jen do 11. října.

Video Král a pták
video

Z iVysílání: Král a pták (lze přehrát do 11. 10. 2020)

Prévert a Grimault se u Andersenovy předlohy setkali už v roce 1946, výsledkem jejich první spolupráce byla pohádka o cínovém vojáčkovi. Už tehdy vznikla myšlenka, že by autorsky mohli převyprávět také love story pastýřky a kominíčka. Grimault se ujal režie, scénář psali oba. 

Animovaný film se podařilo dokončit o čtyři roky později. Grimault s výsledkem nebyl  spokojen, přesto se pohádka bez souhlasu tvůrců dostala v neúplné verzi do kin. V následujících letech se francouzský filmař snažil získat nejprve autorská práva a poté i finance, aby mohl Krále a ptáka dokončit v podobě, jakou s Prévertem zamýšleli. Finálního snímku se ale básník už nedožil.

Svoboda proti tyranii

Prévert původní příběh o zamilovaných porcelánových soškách rozšířil o postavy despotického vladaře a prostořekého svobodného ptáka. Zatímco král Karel V.+ III. = VIII. + VIII. = XVI. pronásleduje uprchlé milence, protože si sám myslí na sličnou pastýřku, pták se mu díky svému nadhledu může vysmívat.

Snímek inspirovaný žánrem kreslené grotesky se většinu času obejde bez dialogů, přesto je srozumitelnou romancí, která fandí svobodě a odsuzuje tyranii.

Česká televize Krále a ptáka uvádí v remasterované verzi s českým dabingem, který v roce 1983 pro kina namluvili Josef Vinklář, Stanislav Fišer či Raoul Schránil. Pastýřce a kominíčkovi své hlasy propůjčili manželé Jana a Viktor Preissovi.