Zastavit dělovou kouli. Brno odhalilo sochu jezuitovi, který bránil město před Švédy

Jezuitu Martina Středu, který během švédského obléhání Brna v roce 1645 pomáhal s úspěšnou obranou města, nově připomíná čtyřmetrová bronzová socha na nároží Beethovenovy a Jezuitské ulice. Odhalili ji na den přesně 375 let poté, co Středa pomohl k odražení generálního útoku Švédů.

Socha je dílem Jana Šebánka z brněnské fakulty architektury. Zachycuje Středu jako kněze s rukama sepjatýma v gestu modlitby. V podstavci má dělovou kouli. Pověst totiž tvrdí, že poslední koule vypálená na Brno z největšího švédského děla dopadla k nohám Středy a nehybně zůstala ležet.

Podle brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho by socha měla být nejen připomínkou historických událostí, ale také návodem, jak řešit konflikty dneška. „Modlit se a pracovat pro druhé není nikdy zbytečné,“ řekl Cikrle.

Pomník za více než dva miliony korun je součástí projektu Sochy pro Brno financovaného magistrátem. „Vzdáváme tak hold Martinu Středovi i neohroženým Brňanům, kteří nenechali své město napospas nepříteli,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Sáhnout si pro štěstí

Socha stojí před kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde je Středa pochovaný. Je obrácená směrem k blízkému kostelu svatého Jakuba, kde je pohřben vojenský velitel Brna z roku 1645 Louis Raduit de Souches. Sochař Šebánek vyjádřil naději, že Brňané Středovu sochu přijmou za svou. Na bronzovou dělovou kouli si lze sáhnout pro štěstí, nejspíš tak bude brzy lesklá třeba jako některé sochařské prvky na Karlově mostě v Praze.

Středa, nebo také Stredonius, se narodil v roce 1588 v Hlivicích ve Slezsku, zemřel v roce 1649 v Brně. Proslul jako teolog a řečník. V době švédského obléhání vedl brněnskou jezuitskou kolej. Stal se duchovní oporou obránců Brna. Pomáhal nejen modlitbou, ale také organizačními schopnostmi. Dal vycvičit oddíl studentů ve zbrani.

Po Středovi je pojmenovaná jedna z nejkratších brněnských ulic a je spolupatronem duchovního centra v Brně-Lesné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
14. 2. 2025

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na pražské výstavě s názvem Svoboda navzdory.
13. 2. 2025

Buffy opět přemůže upíry, její návrat by ale divákům krev pít neměl

Na obrazovky se vrátí seriálová postava, která si na přelomu milénia získala i spoustu českých fanoušků. Chystá se totiž reboot Buffy, přemožitelky upírů, navíc opět se Sarah Michelle Gellarovou, kterou tato role proslavila. Část reakcí na „další kapitolu v Buffyverzu“ je nadšená, část se ptá, jestli si „upíří“ hrdinka spíš nevyláme zuby.
12. 2. 2025

Severokorejští uprchlíci chtějí prorazit s K-popem. V KLDR by riskovali trest smrti

Ve Spojených státech se letos chystá prorazit nová kapela z Jižní Koreje. Jmenuje se 1Verse (čti Universe čili vesmír) a dva z jejích pěti členů se narodili v KLDR. Mluví se tak o ní jako první K-popové chlapecké skupině, s níž vystupují severokorejští uprchlíci. V jejich rodné, totalitní zemi je K-pop zakázaný pro svůj údajně zhoubný vliv, za poslech této hudby hrozí roky nucených prací, za pašování i trest smrti.
12. 2. 2025

Trosky čekají hráče Kingdom Come. Snad je nepřekvapí zřícenina, říká kastelánka

Hrad Trosky v Českém ráji se chystá na vyšší návštěvnost turistů z celého světa. Odehrává se na něm totiž část druhého pokračování úspěšné české videohry Kingdom Come: Deliverance. Středověké Čechy virtuálně prozkoumává více než milion hráčů z celého světa.
11. 2. 2025

Co dělala AI? Oscar bude chtít nejspíš znát podíl umělé inteligence

Snímky Brutalista, Emilia Pérez či Duna: Část druhá mají několik věcí společných. Všechny mohou získat Oscara za rok 2024 pro nejlepší film a všechny se staly příspěvky do pokračující diskuse o přiznaném využití umělé inteligence ve filmech. Americká Akademie filmového umění a věd, která prestižní filmové ocenění uděluje, zvažuje, že oznámení o „spolupráci“ s AI uloží filmařům jako povinnost.
11. 2. 2025
Načítání...